Ця веб-сторінка ліцензована на умовах CC BY-SA 4.0

Будівля музею

Будинок № 5 по вулиці Університетській був побудований спеціально для Харківського міського ломбарду на землі, що належала Міському Товариству.

Він споруджений у 1908 році за проектом архітектора Бориса Миколайовича Корнєєнка і знаходиться в кінці колишньої Миколаївської площі (нині площа Конституції).

Будинок є цікавою архітектурною пам’яткою та одним з елементів сформованого протягом ХVІІ – ХХ століть архітектурного ансамблю Університетської вулиці.

Головний фасад будинку, що виходить на Університетську вулицю, має три високих поверхи з багатим пластичним оздобленням. Цегляні узори виконані за мотивами давньоруської архітектури.

Так звані псевдоруські деталі поєднуються з раціональною структурою будинку, рустованим цоколем та великими вікнами. Фасади, що виходять на протилежний бік, мають скромніше вирішення. Задня частина будівлі зі службовими приміщеннями — п’ятиповерхова. Скромні вікна без наличників говорять про другорядну роль цієї частини будинку. На південному фасаді — два монолітних залізобетонних балкони. Вікна мають ажурне металеве і дерев’яне переплетіння.

Протягом багатьох років будинок використовувався за своїм первісним призначенням. У 1984 році приміщення передане Харківському історичному музею. Тепер тут розміщені експозиційні і виставкові зали, фондосховище, бібліотека, актова зала, кімнати наукових співробітників та технічного персоналу. Будинок є пам’яткою архітектури місцевого значення (охоронний номер 432).

У 2011 році розпочалися роботи з реконструкції будинку музею. Будівля була перефарбована в колір «золотого піску» та у неї з'явилася скляна прибудова з аркою.

Юлія Стаднік. Від 1920-х до сучасності. Як музей опинився в будівлі колишнього ломбарду