Харківський історичний музей
Замовлення екскурсій
 +38(057)7313568

Презентація нових регіональних символів у Харківському історичному музеї

Левченко (Ковальчук) Тетяна Євгенівна

2000

Шості Сумцовські читання : збірник матеріалів наукової конференції, присвяченої 80-річчю Музею Слобідської України ім. Г. С. Сковороди, 14 квітня 2000 р. – Х. : [Видавництво ХДАДТУ], 2000.

У розбудові держави, її становленні тарозвитку надзвичайно важливу роль відіграють питання національної самовідомості, історичної пам'яті.

Почуття гідності за своє місце у світовій цивілізації починається з глибокої поваги до вікових традицій та історії свого народу. Знання власної історії дає почуття історичної необхідності і перспективи розвитку нашої держави, дає можливість з гідністю відчувати себе громадянином незалежної України.

Ці рядки з Декларації Установчої конференції Ліги історичних міст України, до якої увійшов Харків у 1995 році, як найкраще свідчать про необхідність прийняття символів незалежної Української держави.

Верховна Рада України на початку 1992 року затвердила державний - синьо-жовтий прапор і малий герб - тризуб (вважаючи його головним елементом великого герба).

Зміна державних емблем зумовила необхідність розробки нових гербів міст та областей України.

На IX сесії XX скликання Харківської міської Ради народних депутатів 14 вересня 1995 року були затверджені герб та прапор міста Харкова. Герб - відновлена емблема міста другої пол. XVIII - почат. XX століть (перехрещені Ріг достатку і кадуцей на зеленому полі геральдичного щита); прапор - ясно-зелене полотнище, в центрі якого розміщується герб міста. При цьому враховувалися геральдичні правила: кольори місцевих прапорів не повинні бути однаковими з кольорами державного прапора.

Восени 1998 року Харківська обласна Рада народних депутатів проголосила конкурс на кращий проект герба та прапора Харківської області. Була сформована тимчасова геральдична комісія, до якої увійшли представники громадськості, історики, краєзнавці, службовці виконкомів Рад. На конкурс було представлено понад 130 ескізів проектів обласної символіки. 11 травня 1999 року обласна Рада народних депутатів затвердила герб і прапор Харківської області.

Новий герб області об'єднав старі і нові символи. Зі старого герба використаний Ріг достатку і кадуцей (історичний герб міста Харкова), з нового - стилізоване зображення шестерні і по два злакових колоса праворуч і ліворуч від неї. На шестерні знаходиться розгорнута книга з символічним зображенням атомного ядра з електронними орбітами срібного кольору. Поєднує ці символи золоте дубове листя з блакитною стрічкою, взяте зі старого зображення герба, але подане у новому, сучасному стилізованому рішенні.

Прапор Харківської області є прямокутним полотнищем малинового кольору, у центральній частині якого розташований золотий герб Харківської області.

Прийняття таких організаційних символів як герб та прапор області було важливою подією в суспільному житті Харкова та області. Тому в Харківському історичному музеї до 8-ї річниці святкування незалежності України була створена виставка «Нові часи - нові символи», головна мета якої - популяризація офіційних емблем міста та області. Майже всі експонати, що представлені на виставці, передані до колекції Харківського історичного музею Харківською обласною Радою народних депутатів.

Виставка розкриває такі теми: відродження національно-державної символіки; затвердження герба та прапора Харкова; конкурс проектів символіки Харківської області затвердження герба та прапора Харківської області.

Експонати, які представлені на виставці, є носіями інформації про атрибути державності України та офіційні емблеми Харкова у різні часи.

Виставка «Нові часи - нові символи» зацікавила різноманітну аудиторію як за віком, так і за фахом: вчених, що займаються питаннями історії та геральдики; учнів середніх шкіл, студентів та інш. Для широкої популяризації виставки був розроблений буклет, який містить повідомлення про виставку та пояснювальні записки до герба та прапора Харківської області.

Розділи музейної експозиції та виставки, що присвячені сьогоденню нашого суспільства, не менш приваблюють відвідувачів, ніж минуле нашої країни. Більш того, відображення в експозиції та виставках актуальних проблем сьогоднішнього дня - це важлива форма участі музею в суспільному житті області та регіону в цілому.