Харківський історичний музей

Дослідження знов виявлених пам'яток культури Харківщини

Борисова Тамара Михайлівна

2001

Сьомі Сумцовські читання : збірник матеріалів наукової конференції з міжнародною участю «Історія та археологія Слобожанщини в музеях Харківщини. До 100-річчя відкриття Салтівської культури», 12 квітня 2001 р. – Х. : [Видавництво ХНАДУ], 2002.

Минуло 2,5 роки відтоді, як облдержадміністрацією було прийняте останнє рішення про взяття на державний облік знов виявлених і споруджених пам'яток культури. За цей час було виявлено, а також споруджено ряд пам'яток, які необхідно взяти під охорону держави. Найбільше таких пам'яток у м. Харкові. Це і могили Героїв Радянського Союзу Б.І. Берестовського (1999 p.), І.С. Булаєнка (2000 p.), В.М. Кірмановича(2001 p.), С.С. Панкратова (1998 p.), О.В. Плюща (1999 p.), О.В. Щербака (1998 p.), кавалера 3 орденів "Слави" М.А. Виниченка (1998 p.). Всі вони поховані на 2-му міському кладовищі (вул. Пушкінська, 102), у Київському районі міста. Там також поховані Герої Соціалістичної Праці Г.Л. Михайлов (1999 p.), Голова Харківського облвиконкому А.П.Бездітко (2000 p.), заступник голови Харківської обласної ради народних депутатів С.Л. Уварова (1998 p.), народний артист СРСР М.Ф. Манойло (1998 p.), заслужений артист України А.Д.Дубінін (1999 p.), композитор М.В. Кармінський (1995 p.), заслужений артист України P.O. Черкашин (1993 p.), академіки НАН України А.С. Бережний (1996 р.) і В.П. Шестопалов (1999 p.).

А могила Героя Соціалістичної Праці академіка Л.О. Шубенка-Шубіна знаходиться на 13-му кладовищі (вул. Пушкінська, 108), де були поховані також народний художник України A.M. Константинопольський (1993 p.), народна артистка України Л.В. Попова (1996 p.), композитор Г.М. Цицалюк (1995 p.).

У Харкові на ряді будинків установлені меморіальні дошки, які увічнюють гідних щирої пам'яті людей. Так, на будинку загальноосвітньої школи № 3 установлена меморіальна дошка на честь великої української поетеси Лесі Українки, яка перебувала у Харкові 1889 р. На будинку по пр. Леніна, 48 установлена меморіальна дошка на честь Героя Радянського Союзу Г.О. Буганова, який проживав у цьому будинку останні роки свого життя. Є меморіальна дошка на будинку професійно-технічного училища № 6 по вул. Войкова, 1, де в колишньому ТУ-6 навчалися Герої Соціалістичної Праці В.О. Петров, І.Ф. Логвиненко, лауреат Державної премії І.І. Глущенко.

Текст, вирізьблений на гранітній дошці, установленій на будинку по вул. Воробйова, 5, свідчить, що в цьому будинку, в конспіративній квартирі М.О. Коржа у 1941-1943 рр. була явка партизанів і підпільників Харківщини.

У будинку по вул. Красіна, 5 у 1944-1986 рр. жив композитор Д.Л. Клєбанов. На будинку встановлена меморіальна дошка.

У 1999 р. у Харкові були споруджені 3 пам'ятки мистецтва: пам'ятник Ярославу Мудрому на вул. Пушкінській, поблизу від Національної юридичної академії, що носить ім'я великого київського князя; біля будинку Харківського національного університету ім. В.Н. Каразіна на пл. Свободи, 4 установлений пам'ятник воїнам-студбатівцям, які загинули на фронтах Великої Вітчизняної війни. А у "Молодіжному парку" (по вул. Пушкінській, 87,) споруджений пам'ятник ліквідаторам аварії на ЧАЕС.

Є майже в усіх районах області необліковані пам'ятки: у Балаклійському районі, смт. Андріївка - будинок школи, у якій навчався уродженець Андріївки П.Ю. Шелест (на школі встановлено меморіальну дошку); у Барвінківському районі, у с. Африканівці на місцевому кладовищі виявлена могила Героя Соціалістичної Праці М.М. Губіної, у с. Другій Іванівці - могила Героя Соціалістичної Праці С.М. Непочатого, у с. Великій Комишувасі - могила Героя Соціалістичної Праці Г.М. Коноваленка, у с. Григорівці - Героя Соціалістичної Праці О.В. Ємця; у Банківському районі - будинок школи, у якій вчився відомий українськийписьменник П. Панч (на будинку встановлена меморіальна дошка), є меморіальна дошка і на садибі В.П. Минка, українського письменника, ім'я якого будуть завжди поважати і на рідній Валківщині, і за її межами. У Вовчанському районі, у смт. Вільча установлений пам'ятник воїнам-землякам смт. Вільча Київської області, які загинули на фронтах Великої Вітчизняної війни; у Зміївському районі, у с. Таранівці установлений пам'ятник на місці легендарного бою гвардійців-широнінців, а у Чемужівці - 2 пам'ятники героям-землякам: М.К. Кришталю, кавалеру ордена Георгія 4 ступенів та А.С. Кришталю Герою Радянського Союзу. У Красноградському районі, у райцентрі на міському кладовищі похований відомий співак народний артист СРСР В.О. Грінченко, у селищі Куми виявлена братська могила радянських воїнів, у с. Наталиному - пам'ятний знак на місці бою воїнів 270-ї стрілецької дивізії з гітлерівцями і братська могила жертв фашизму, у селищі Балки - могила невідомого радянського воїна, у с. Полівці - братська могила радянських воїнів.

У Краснокутському районі - у смт. Краснокутську на вул. Тельмана, 10, на території дендропарку знаходяться могили брата В.Н. Каразіна Івана Назаровича і його племінника Івана Івановича, а на селищному кладовищі - могила Героя Соціалістичної Праці М.О. Баранова. У Куп'янську треба взяти на облік і під охорону держави могилу одного з героїв Дніпра Героя Радянського Союзу І.І. Сидоренка (1984 р.), у Куп'янську-Вузловому могилу Героя Соціалістичної Праці К.С. Краснова, у с. Московка - братську могилу жертв фашизму, у с. Глушківці - могили Героїв Соціалістичної Праці М.Л. Глушко (1994 р.) і Г.Й. Кардаш (1998 р.), у с. Грушівці - Т.К. Третьякової (1994 р.), у Колісніківці - М.Д. Мовмиги, у с. Кислівці - могилу Героя Соціалістичної Праці П.М. Супрун (1995 р.) і будинок, у якому знаходився штаб 8-ї гвардійської армії, що нею командував В.І. Чуйков.

Необхідно взяти на облік пам'ятник воїнам-інтернаціоналістам (1995 р.), пам'ятник ліквідаторам аварії на ЧАЕС (1996 р.), пам'ятник Т.Г. Шевченку (1997 р.) і пам'ятний знак воїнам - ополченцям (1998 р.), споруджені за останні роки у м. Лозовій, а також пам'ятні знаки радянським воїнам, які загинули в боях з фашистами в період Великої Вітчизняної війни - в селах Олексіївка і Павлівка, і пам'ятні знаки воїнам-односельчанам, які загинули на фронтах Великої Вітчизняної війни 1941-1945 рр., - у смт. Краснопавлівка і Орілька та с. Перемога. Слід взяти на облік та під охорону держави 2 історичні пам'ятки у м. Первомайському: пам'ятне місце заснування однієї з перших на Україні Лихачівської МТС (1929 р.), позначене меморіальною дошкою, і пам'ятний знак воїнам інтернаціоналістам (1989 р.), розташований на перехресті вулиць Маршала Гречки й Кондратьєва. Не можна ігнорувати й не обліковані пам'ятки Сахновщинського району: братську могилу радянських воїнів (1943 р.), смт. Сахновщина; братські могили жертв фашизму (1942 р.), смт. Сахновщина і с. Володимирівка, братська могила партизанів (1942 р.), с. Лебедівка, братську могилу партизанів Леонової і Доценко (1941 р.), с. Новоолекмихайлівка, братську могилу радянських воїнів (1941 р.), с. Новосандрівка, братську могилу радянських воїнів (1941-1943 рр.), с. Олексіївка, могилу радянського воїна (1943 р.), с. Гаркушине.

8 пам'яток також необхідно взяти на державний облік у Харківському районі: братські могили радянських воїнів у селищі Селекційному Мерефянської м/р, смт. Васищевом, с. Михайлівці, селищі Перемога і смт. Рогань, братську могилу жертв фашизму у с. Веселому, пам'ятний знак воїнам - землякам, які загинули на фронтах Великої Вітчизняної війни, у с. Комунар Комунарської с/р, пам'ятник Д.І. Яворницькому, споруджений у 1998 р. у селищі Борисівка (вул. Садова, 1).