Харківський історичний музей

Основні напрями діяльності Йорданської Національної галереї образотворчого мистецтва на сучасному етапі

Хассан М. X. Бані Мустафа

2001

Сьомі Сумцовські читання : збірник матеріалів наукової конференції з міжнародною участю «Історія та археологія Слобожанщини в музеях Харківщини. До 100-річчя відкриття Салтівської культури», 12 квітня 2001 р. – Х. : [Видавництво ХНАДУ], 2002.

Музеї арабського світу - наслідок недавніх змін у суспільстві. Музеї Єгипту, Сирії, Іраку, відомі в наш час в усьому світі, з'явилися протягом кількох останніх років. Раніше музеї арабських країн були безпосередньо пов'язані з колоніальний режимом й керувалися колоніальною владою.

Останніми роками спостерігається стрімке зростання інтересу до музеїв, що пояснюється необхідністю збереження національної спадщини в усіх її формах. Це стає стимулом для створення нових музеїв, які беруть під своє опікування високопоставлені особи тієї чи іншої арабської країни.

Серед унікальних колекцій, створених таким чином, необхідно відзначити музей Махмуда Халіма в Каїрі, Сурсокський музей в Лівані, заснований Ніколасом Сурсоксом, який заповів свій будинок і колекцію муніципальній владі Бейрута. У Кувейті з ініціативи шейха Нассера й шейхіні Хоси аль Сабах Кувейтському музеї були надані унікальні пам'ятки мусульманської історії.

Все це свідчить про зростаючі потреби надати широкій громадськості свідчення історичного минулого свого народу, а також сприяє виконанню головної функції музеїв: визначати й зберігати національну культурну спадщину.

Найбільш яскравим зразком сучасного розвитку музейної справи в арабських країнах може служити Йорданська національна галерея образотворчого мистецтва, яка вміщує в собі деякі елементи, котрі в новому десятилітті будуть прийняті не лише в Йорданії, але й в інших країнах арабського світу.

Йорданська національна галерея образотворчого мистецтва починалася з ідеї. Спочатку не було ні колекції, ні приміщення, а лише мізерні фінансові джерела. Галерея була заснована 1979 року Королівським товариством образотворчого мистецтва й стала в арабських країнах першим закладом, який збирав зразки сучасного ісламського мистецтва. У наші дні колекція Йорданської національної галереї стала однією із найвідоміших не лише в арабських країнах, айв усьому світі.

У ній представлені кращі роботи відомих мусульманських художників. Широко представлені кераміка, скульптура, фотографія та інші види образотворчого мистецтва.

Ініціатором створення галереї була Президент Королівського товариства образотворчого мистецтва її Королівська Високість принцеса Віюдан Алі, а також Рада Попечителів. 12 лютого 1980 року відбулося урочисте відкриття Йорданської національної галереї образотворчого мистецтва їх Величністю Королем Хуссейном і Королевою Hyp.

Завданням Йорданської національної галереї стало збирання, зберігання та експонування кращих робіт митців Ісламського світу. Спочатку свого існування галерея мала мізерні фонди, але завдяки підтримці королівської родини, приватних і державних установ, в наш час вона стала одним із відомих музеїв Йорданії.

Зараз галерея систематично отримує невеликі урядові субсидії й фінансові дарунки від приватних осіб. На ці кошти купуються найбільш цікаві роботи арабських митців.

Важливим засобом поповнення виставок стає обмін колекціями. Доставляються колекції різних музеїв світу для демонстрації їх йорданської публіці.

Королівське товариство образотворчого мистецтва надзвичайно активно бере участь у підготовці культурних обмінів між музеями. Президент Королівського товариства принцеса Віюдан Алі на міжнародних конференціях з питань культури представляє не лише йорданські музеї, але й країну в цілому. Завдяки її діяльності міцніють зв'язки Національної Галереї з музеями різних країн.

За останні двадцять років в Йорданській національній галереї було проведено вісімдесят дві виставки, які представляли зразки західного мистецтва, а також колекції музеїв арабських країн. Так, в галереї експонувалися колекції центру Помпіду в Парижі, Гарвардського музею, музеїв Кембріджу, Массачусету, Державного музею Терції в Анкарі, музею мистецтв та історії Женеви, Лондонського музею Вікторії й Альберта, Каїрського музею Махмуда Мохтара Бельведерського музею Тунісу, музею Іракського сучасного мистецтва в Багдаді, музеїв Малайзії, Сенегалу.

Галерея влаштовує також виставки робіт молодих арабських художників, що проживають в арабських країнах та за їх межами.

Експонуючи колекції різних музеїв світу, Королівське товариство, в свою чергу, готує виставки із постійно діючої колекції Національної галереї для показу їх за кордоном.

Такі виставки відбулися останніми роками в Стамбулі, Варшаві, Кракові, Лондоні, Парижі. Одна з найкращих виставок пройшла в Канаді, де було представлено сучасне мистецтво Йорданії. До цієї виставки були підготовлені високоякісні каталоги та інформаційні повідомлення, які супроводжували показ творів мистецтва.

Багато зусиль Йорданська національна галерея прикладає для організації персональних виставок робіт молодих арабських художників. В обмін за надання місця для проведення виставки, укладання каталогів, висвітлення роботи виставки в пресі, Національна галерея потребує, щоб декілька предметів з колекції було їй подаровано.

З 1980 року Йорданська національна галерея образотворчого мистецтва накопичила колекцію, до складу якої входить біля 1700 різноманітних творів мистецтва: картини, скульптури, кераміка, фотографії тощо. У колекції представлені основні художні школи арабського світу XX століття.

Національна галерея стала й своєрідною базою знань про сучасне арабське мистецтво. Усі відомості щодо експонатів колекції занесено до комп'ютерної бази даних, тут зберігаються копії каталогів виставок та художніх оглядів. Увесь цей матеріал дає можливість широкому загалу ознайомитися з біографіями художників, з історією художніх шкіл й напрямків в арабських країнах. Комп'ютерна база даних виступає джерелом документування при проведенні обміну колекціями, під час організації нових виставок.

Таким чином, за двадцять років свого існування Йорданська національна галерея образотворчого мистецтва зарекомендувала себе як професійно організований музей, який постійно займається пошуками нових напрямків діяльності на сучасному етапі. Галерея завоювала всесвітнє визнання й користується репутацією зразкового музею в усіх арабських країнах.