Харківський історичний музей
Замовлення екскурсій
 +38(057)7313568

Харківщина спортивна - кроки зростання протягом 1991-2001 рр.

Левченко (Ковальчук) Тетяна Євгенівна

2002

Восьмі Сумцовські читання : збірник матеріалів наукової конференції, присвяченої 100-річчю XII Археологічного з’їзду, 12 квітня 2002 р. – Х. : [Видавництво ХНАДУ], 2003.

З метою створення умов для реалізації державної політики у сфері зміцнення здоров'я населення засобами фізичного виховання, подальшого розвитку фізичної культури і спорту фізкультурними організаціями області при підтримці і тісній взаємодії з місцевими органами державної влади, керівниками підприємств, установ, організацій була проведена значна робота, направлена на виконання Указів Президента України Л.Д. Кучми і розпоряджень обласної державної адміністрації, прийнятих на протязі 1991-2001 рр. і, перш за все, "Про регіональну програму "Фізичне виховання - здоров'я нації"".

За роки незалежності в області покращилася робота з підготовки олімпійського резерву збірних команд України і спортсменів високого класу. Підготовлено 8 заслужених майстрів спорту України, 165 майстрів спорту міжнародного класу, 975 майстрів спорту.

На чемпіонатах, Кубках, першостях світу і Європи, Всесвітніх Універсіадах спортсмени Харківщини завоювали 525 золотих, срібних бронзових медалей.

Збірна команда Харківської області вперше зайняла III загальнокомандне місце серед областей України на II літніх юнацьких спортивних іграх 1997 р., здобула загальнокомандну перемогу на II літніх спортивних іграх молоді України у 1998 р., випередивши у комплексному заліку команду м. Києва і всіх областей України.

Вперше зайняла друге загальнокомандне місце на Всеукраїнських літніх спортивних іграх 1999 р., які проходили під патронатом Президента України Л.Д. Кучми і були етапом підготовки до XXVII літніх Олімпійських ігор у м. Сіднеї.

За підсумками виступів на І Всеукраїнських літніх спортивних іграх спортсмени Харківщини завоювали 5 кубків Президента України номінаціях: робітнича Спартакіада, сільський спорт, студентський спорт для інвалідів, а також у загальнокомандному заліку серед областей України, міст Києва і Севастополя.

За роки незалежності на XXV, XXVI, XXVII літніх, XVII, XVII зимових Олімпійських іграх приймати участь 48 спортсменів Харківської області, які завоювали 5 золотих, 3 срібні, 2 бронзові медалі. Двopaзoвими олімпійськими чемпіонами стали Р. Шаріпов (гімнастика спортивна) Л. Джигалова (легка атлетика), Я.Клочкова (плавання).

Виступаючи на XXVII літніх Олімпійських іграх 2000 р. у м. Сіднеї харків'яни завоювали 2 золоті, 3 срібні, 1 бронзову медалі. Це найкращий результат після Олімпійських ігор 1952 р. у м. Хельсінкі і кращий показник серед всіх областей України і м. Києва.

Починаючи з 1998 р., видатних успіхів на чемпіонатах, Кубках світу та Європи, Олімпійських іграх досягла Заслужений майстер спорту плавання Яна Клочкова. Вона багаторазова чемпіонка Європи та світу, дворазова чемпіонка і срібна призерка Олімпійських ігор 2000 р. ум. Сіднеї.

На XI Параолімпійських іграх 2002 р. Харківські спортсмени-інваліди завоювали 2 срібні і 2 бронзові медалі.

Збережено і розширено мережу дитячо-юнацьких спортивних шкіл На сьогодні у 129 ДЮСШ області займаються понад 68 тис. дітей та підлітків віком від 6 до 18 років, з якими працюють 1756 тренерів викладачів. Кількість займаючихся у ДЮСШ складає 15,8% від загальної кількості учнівської молоді (по Україні цей показник складає 8,7%).

Спортивні школи мають у своєму розпорядженні 76 спортивних баз.

Значна увага в області приділяється збереженню спортивних споруд. На сьогодні в області налічується 59 стадіонів, 28 плавальних басейнів, 974 спортивних зала. До комунальної власності області передано обласний спортивний комплекс "Металіст", стрілецько-спортивний комплекс "Снайпер", спортивний комплекс "ХТЗ".

За роки незалежності в області побудовані унікальні спортивні споруди: спортивний комплекс з басейном Національної Юридичної Академії, спортивний комплекс вищого гуманітарного училища з двома ігровими залами, лижний стадіон "Темп" у лісопарковій зоні та багато іншого.

У чемпіонатах України з ігрових видів спорту приймають участь 24 команди області з футболу, гандболу, баскетболу, регбі, водного поло, з яких у супер-лізі виступають три команди: "Локомотив", "Юридична академія" - волейбол (чоловіки); "Панацея" - гандбол (жінки).

У вищій лізі область представлена десятьма ігровими командами, такими як: "Металіст" - футбол, СК "ХТЗ" - регбі, "УніВС" - баскетбол (чоловіки) та ін.

Триразовими чемпіонами України стали вихованці Південної залізниці волейболісти харківського "Локомотива" (ст. тренер Ліхно Л.П.), а жіноча команда з водного поло "Харків'янка" (ст. тренер Слюсаренко М.В.) це звання виборола двічі. Дворазовими бронзовими призерами чемпіонату України стали регбісти СК "ХТЗ" (ст. тренер Бухалов В.Ф.).

Володарями Кубку України стала волейбольна команда Юридичної академії.

На базі школи вищої спортивної майстерності створені центри Олімпійської підготовки: з плавання, легкої атлетики, лижних гонок, боксу, з велоспорту на шосе.

100 кращим спортсменам області встановлені стипендії голови облдержадміністрації і стипендії призерам Олімпійських ігор сучасності.

Значну роботу з розвитку фізичної культури в Харківській області проводять обласні ради СТП "Україна", ФСТ "Колос", ХОО "Динамо", спортивний клуб "Гарт", ДФСК "Локомотив" та ін.

Пріоритетними видами спорту в області являються: легка атлетика, бокс, волейбол, спортивна гімнастика, стрільба із лука, велоспорт, плавання, плавання синхронне, стрибки на батуті, лижні гонки, шорт-трек, футбол.

Можна сподіватися, що і надалі розвитку спорту на Харківщині буде приділятися значна увага, а за 10 років незалежності України був зроблений перший крок.