Харківський історичний музей

Музей і патріотичне виховання

Івченко Богдан Анатолійович

2010

Шістнадцяті Сумцовські читання : збірник матеріалів наукової конференції, присвяченої 90-річчю із часу заснування Харківського історичного музею, 16 квітня 2010 р. – Х. : Оригінал, 2010.

Музей, особливо історичного профілю, як певна інституція, є однією зі складових частин розгалуженої державної системи, спрямованої на патріотичне виховання, тобто виховання у громадян нашої країни любові до Батьківщини. Одним із методів виховання українського патріотизму є   використання розповідей і прикладів з історії нашої країни під час екскурсій у Харківському історичному музеї. Окрім того,  різноманітними іншими музейними засобами проводиться активна робота, спрямована на патріотичне виховання. Досить вдало це можна робити не лише під час екскурсій, але й при проведенні тематичних лекцій і вечорів, присвячених козацькій добі, оскільки ця тема сповнена багатьма прикладами героїчного захисту козаками українських земель проти нападів численних ворогів. Такий різновид патріотичного виховання на прикладах історії козацтва відбувається в ХІМ під час проведення екскурсій по експозиціям «Україна козацька» і «Наш край з IXпо XVIIIст.». Щорічно, 14 жовтня, проводяться тематичні вечори, присвячені дню українського козацтва, куди запрошуються народні колективи, які виконують козацькі пісні, а також представники сучасних українських козацьких організацій.

Одним із яскравих прикладів справжнього патріотизму і жертовності в боротьбі за Україну стала загибель юнаків армії УНР під Крутами 28 січня 1918 р. Про цю героїчну подію розповідається під час проведення екскурсій по експозиції «Харківщина з 1917 по 1940 р.». До річниці бою в музеї проводяться тематичні вечори і лекції, присвячені цим подіям.

Особливо вдало патріотизм виховується на прикладах подвигів під час Великої Вітчизняної війни. Задля цього в музеї постійно відкрита для відвідувачів експозиція «Велич подвигу народного», а екскурсоводи     наголошують на патріотичному вихованні під час проведення екскурсій у цій експозиції. Яскраво продемонструвати любов до Батьківщини можна на прикладі подвигу 25 бійців взводу під командуванням лейтенанта Петра Широніна, які 2 березня 1943 р. біля села Таранівка Зміївського району Харківської обл. прийняли бій з німецькою 6-ю танковою дивізією і знищили, за різними підрахунками, від 10 до 15 танків і бронемашин ворога. Усі вони (більшість посмертно) за цей подвиг були удостоєні звання Героя Радянського Союзу, у т. ч. і 7 харків’ян. В експозиції «Велич подвигу народного» представлені фотографії бійців взводу Широніна, особисті речі двох бійців – О. Торопова і самого П. Широніна.

Підсумовуючи, можна додати, що для сприяння патріотичному вихованню в музеї регулярно проводяться тематичні лекції і вечори, присвячені річницям, ювілеям, пам'ятним датам різних часів, а також пов’язаним з історією Великої Вітчизняної війни, на які запрошуються ветерани війни. Отже, усе вищезазначене доводить, що в Харківському історичному музеї активно проводиться патріотичне виховання.