Харківський історичний музей

Харківський історичний музей приймає картки єПідтримка

Числова таємниця на посудині з Циркунів

23 березня 2015, 13:08


Ритуальні речі, що збереглися до нашого часу із прадавніх часів завжди привертають особливу увагу не тільки дослідників, а ї тих хто просто цікавиться давньою історією.


Студенти-археологи під час розкопок на Циркунівському городищі в 2010 р.



Ці артефакти є важливими для розуміння різних аспектів духовної культури, космогонічних та міфологічних уявлень.

Ритуальна посудина з Циркунів

В 2010 р. на території Харківської області археологи виявили цікаву знахідку. Під час дослідження городища скіфського часу біля с. Циркуни знайдено ритуальну посудину у вигляді невеличкого глечика.

Прихована посудина на дні господарської ями



Особливий інтерес викликає контекст знахідки: її було знайдено на дні звичайної господарської ями, але сама посудина були ніби навмисно прихована та накрита великим уламком кухонного горщика.


Перші хвилини після знахідки, щасливий студент



Цілком вірогідно, що перед нами обрядово-магічна дія, де посудина використовувалась в якості ритуального закладу під час залишення мешканцями житлової садиби.
Ряд ознак дозволяє стверджувати, що посудина використовувалася тривалий час: відбиті ручки, чорна пляма вторинного обпалу та тулубі. Однак найбільший інтерес викликає орнаментація. На посудині зображено два горизонтальні ряди, що розбиті на трикутники. Трикутники заповнені різною кількістю вдавлень. Порушення орнаментального ритму дозволяє говорити не про декоративну або естетичну функцію орнаменту, а віднести його до числового коду або ідеограми, що має семантичне значення і відображає певну ідею.

Михайло Захарович Бердута (заст. декана історичного факультету Харківського національного університету) вивчає унікальну знахідку

Різні числові значення, що втілені в орнаментації на ритуальній посудині з Циркунівського городища, ще раз підтверджують думку про існування у народу, що мешкав на території Харківської області в скіфський час, певної знакової системи.


В зображенні ж на цій знахідці можна вбачати часовий цикл, розділений на відрізки. Тобто посудину можна вважати календарною, що використовувалася в обрядово-культових практиках, пов’язаних з календарними святами.