Харківський історичний музей

Харківський історичний музей приймає картки єПідтримка

Сфрагістика та цікаві печатки з колекції музею ХIX—XX ст.

8 липня 2021, 17:59


У Харківському історичному музеї імені М.Ф. Сумцова зберігається цікава колекція печаток. Сьогодні ми розповімо, що таке сфрагістика, коли з’явились перші печатки та покажемо тематичні експонати з музейної колекції.

Історія — багатогранна наука, яка розкриває нам минуле в усіх аспектах і проявах. Однією з її галузей є спеціальна дисципліна, яку іноді називають допоміжної, — сфрагістика.

Термін походить від грецького σφράγίς — «печатка». Таким чином, сфрагістика займається вивченням печаток (матриць і відбитків). Синонімом поняття «матриця» вживається термін «штамп», відбитки ж можуть бути залишені на різному матеріалі (папері, воску, сургучі і тощо). За способом застосування печатки диференціюються на звислі і прикладні. Звислі відтискають спеціальними щипцями і підвішують до документу, прикладні віддруковувалися на самому документі або предметі.

Сфрагістика несе дуже важливе джерелознавче значення, крім того, вона тісно взаємодіє з іншими спеціальними історичними дисциплінами (геральдикою, генеалогією). Сфрагістичний матеріал може надати істотну допомогу при аналізі історії функціонування державних інститутів (управлінських установ, канцелярій і тощо).

Кам’яні печатки на теренах України (Північне Причорномор’я) з’являються у часи колонізації цих територій еллінами. Як і раніше на Сході, особисті печатки служили для посвідчення власності і скріплення документів. Ними опечатували двері будинку, комори, амфори з вином.

Найбільш ранні печатки з’являються в VII—VI ст. до н.е. Це були кам’яні циліндри, призми, скарабеї, прикрашені зображеннями, виконані поглибленим різьбленням в техніці інталії і давали при відбитку в глині або воску рельєфні відбитки. В архаїчну епоху з’явилися металеві персні-печатки з різьбленням на щитку, а з кінця IV ст. до н.е. — металеві персні з кам’яної вставкою-печаткою — інталією або камеєю. Для виготовлення перснів використовували золото, срібло, бронзу.

До появи металевих печаток-підвісок документи або листи запечатувалися воском або глиною, матеріалами м’якими і крихкими. Ці матеріали використовувалися в Європі до пізньоримського часу, коли на початку IV ст. вперше був випробуваний новий спосіб опечатувати документи за допомогою свинцевої печатки-підвіски. Пізніше в візантійський період це нововведення поширилося дуже широко і у сусідніх народів. Греки називали такі печатки молівдовулами, а римляни — буллами.

Печатки несли подвійну функцію. По-перше, вони замінювали особистий підпис приватної або посадової особи; по-друге, булли мали запобігти таємному ознайомленню з документом.

З XVII ст. стали активно застосовуватися печатки іншого зразка. За способом кріплення вони всі прикладні, за матеріалом — сургучні, восково-мастильні та сажові («копчені»).

Восково-мастильні печатки, як правило, соковитого яскраво-червоного кольору, досить еластичні і тому — мають досі непогане збереження. Найчастіше цей матеріал дає жировий слід на зворотному боці аркуша.

Сургучні відтиски, найчастіше, коричневого кольору різної насиченості і відтінків, нерідко — червоно-коричневі. Вони більш сухі і на багатьох документах зберігаються фрагментарно.

Сажеві печатки інтенсивно чорного кольору, як правило, хорошої якості; багато з них при необережному поводженні легко «беруться» на палець (аж до сьогоднішнього дня).

Кінець XVIII—XIX ст. — це час коли у вжитку стали активно з’являтися металеві печатки сучасного зразка.

У фондовій збірці Харківського історичного музею імені М.Ф. Сумцова зберігається колекція печаток, які презентують переважно ХІХ—ХХ ст. Деякі з них ми пропонуємо вашій увазі.


Печатка гербова з кришталю. ХІХ-ХХ ст.


Печатка з зображенням гербу Каховських. Кінець ХІХ-поч. ХХ ст.


Штамп управи села Тарасівка Богодухівського повіту Харківської губернії. Початок ХХ ст. Метал.


Печатка 16-ї роти 276 піхотного полку. (Період Першої світової війни).


Печатка Революційного штабу Більського загону Червоної армії, 1919-1920 рр.


Печатка прямокутної форми фабрики Партури у с. Березовому Харківської губернії.


Печатка Прокуратури Савинського району Харківської області УРСР. 1940-1950-ті рр.


Печатка з Харківського обкому КПУ з написом-Просьба удовлетворена частично. 1980-ті рр.

Сергій Дейнеко