Панель користувача
Експозиції та виставки Харківського історичного музею
Антитерористична операція і Харківщина

Антитерористична операція і Харківщина

постійна експозиція
1943 - 1991. Харківщина від ВІДбудови до ПЕРЕбудови

1943 - 1991. Харківщина від ВІДбудови до ПЕРЕбудови

Експозиція «Харківщина. Відбудова – перебудова 1943 – 1991 рр.», яка відкрилася 18 квітня 2014 р. розповідає про відродження Слобожанського краю в перші повоєнні роки, побудову індустріальної бази та розвиток сільського господарства.
постійна експозиція
Половецькі кам’яні статуї

Половецькі кам’яні статуї

постійна експозиція
Пересувні виставки

Пересувні виставки

постійна експозиція
Військова техніка

Військова техніка

На виставці представлені зразки військової техніки часів Першої Світової та Великої Вітчизняної воєн.
постійна експозиція
Історичні етюди

Історичні етюди

Матеріали виставки ілюструють політичне, економічне і культурне життя Харківщини у XIX столітті. Комплекси матеріалів: мундир чиновника, кавалерійські еполети, ківер, ордени, медалі, хрести розповідають про участь Слобідських полків у Вітчизняній війни 1812 року. Фрагменти інтер’єрів: вітальні дворянського помешкання і літературного клубу яскраво відображають світське життя Харкова ХІХ ст. Економічне життя тогочасного міста представлене матеріалами, що розповідають про розвиток залізничного транспорту, діяльність у місті найбільших підприємств: Харківського паровозобудівного заводу, заводу сільськогосподарських машин Гельферіх–Саде і Мельгозе, кахляного заводу Бергенгейма, кондитерської фабрики Ж.Бормана і Д.Крамського. Наприкінці ХІХ – початку ХХ століття Харків став центром національно-культурного відродження. Головна роль у цьому процесі належала відкритому у Харкові 1805 р. Харківському університету, про що розповідають особисті документи, речові експонати вчених. Відвідувачі мають змогу побачити меморіальні речі І.І. Мечникова, В.П. Воробйова, В.Я. Данилевського, Л.Л. Гіршмана, М.Ф. Сумцова, Г.Ф. Квітки-Основ’яненка, П.А. Грабовського та багатьох інших. Окрасою виставки є живописні полотна наших земляків: С.І.Васильківського, П.О.Левченка, О.І. Волошинова та робота І.Ю.Репіна – портрет харківського історика Д.І.Багалія. Значний інтерес представляють матеріали відомих харківських фотографів: О.М.Іваницького, А.Федецького, М.Овчіннікова, А. Скассі.
постійна експозиція
Слобожанські мотиви

Слобожанські мотиви

Експозиція “Слобожанські мотиви” присвячена неповторній і самобутній етнографічній спадщині Слобідського краю. Численні взірці ткацтва та вишивки, елементи народного вбрання, рушники, предмети побуту, землеробські знаряддя праці, народні інструменти, прикраси та інші матеріали, розміщені у відтвореннях селянського подвір'я, інтер'єрів хати, чоловічої майстерні, куточку ткацтва і вишивки, знайомлять відвідувачів зі своєрідною красою традиційної архітектури краю, матеріальною та духовною культурою його населення, їх життям, побутом, звичаями та обрядами. Матеріали експозиції характеризують головні заняття слобожан, які славились як вправні землероби, будівельники, ковалі, чоботарі, бондарі, гончарі, гутники, ткалі, вишивальниці та свідчать про працелюбність, смаки, уподобання, фантазію і високу творчу винахідливість народних майстрів нашого краю. Особливе місце в експозиції займає дивовижний комплект дерев'яного селянського посуду філігранної роботи, виготовлений бондарями Слобожанщини, що отримав найвищу нагороду на Паризькій виставці у 1888 році. До уваги відвідувачів — писанки, вишиванки, рушники ХІХ століття, орнаментика та символіка яких є цінним джерелом закодованої інформації про світогляд уявлень населення нашого історико-етнографічного регіону.
постійна експозиція
Велич подвигу народного. 1941-1945

Велич подвигу народного. 1941-1945

Експозиція розповідає про героїзм і трагедію українського народу в роки Другої світової війни. Тут показані поворотні воєнно-політичні події, що мали безпосереднє значення для долі України: Московська, Сталінградська і Курська битви, Берлінська операція та участь у них харків'ян, які боролися з ворогом на різних ділянках велетенського фронту. Привертають увагу рідкісні документи і фотографії 1941-1945 років, зразки вогнепальної і холодної зброї вітчизняного та іноземного виробництва, радянські і німецькі значки, бойові нагороди та інші матеріали.
постійна експозиція
Харківщина у 1917-1940 рр.

Харківщина у 1917-1940 рр.

Виставка висвітлює основні події історії України, зокрема Харківщини, в цей період: державотворчі процеси Центральної Ради, встановлення радянської влади і наступне життя країни у цей період. Серед представлених експонатів: кулеметна тачанка, яка стала символом Громадянської війни, грошові знаки УНР, предмети побуту харків'ян того часу, церковний одяг, меморіальні комплекси та інші матеріали.
постійна експозиція
Україна - козацька: погляд крізь століття

Україна - козацька: погляд крізь століття

Виставка презентує один із найвизначніших періодів національної історії – козацьку добу, – час розгортання нової хвилі боротьби українського народу за волю та створення самостійної держави.
постійна експозиція
На перехрестях століть

На перехрестях століть

Експозиція знайомить відвідувачів зі стародавньою історією сучасної Харківщини, що охоплює час від кам'яної доби і до століть становлення першої держави - Київської Русі. В експозиції представлені речові знахідки, котрі відображають матеріальну культуру населення, що мешкало на території сучасної Харківщини у кам’яну та бронзову добу, у скіфо-сарматські часи, в піздньоримську добу (черняхівська культура), у часи раннього середньовіччя (пенківська та салтово-маяцька культури), у часи Київської Русі.
постійна експозиція
Наш край у IX-XVIII ст.

Наш край у IX-XVIII ст.

Стаціонарна експозиція «Наш край у IX - XVIII століттях» дає уявлення про етапи історичного минулого України за період з IX по XVIII століття, а також особливості розвитку краю в цей період, знайомить відвідувачів з епохою Київської Русі, до складу якої входила північно-західна частина сучасної Харківщини. Тут представлені предмети з розкопок Донецького городища, одного з найзначніших археологічних пам'ятників нашого краю. Ряд експонатів розповідають про високу культуру давньоруської держави. Це срібні жіночі прикраси: браслети, скроневі кільця, шийна гривня. Копії ранніх пам'ятників старослов'янського живопису, зображення фрагментів фресок і мозаїк Софійського собору. Історію українського козацтва та період Національно–визвольної війни середини ХVІІ століття репрезентують унікальні предмети з фондових зібрань історичного музею - козацькі клейноди, а також холодна і вогнепальна зброя, якою були озброєні українські козаки (гармати, кремнієві рушниці, шаблі, порохівниці) та їх сусіди, а часом і супротивники, - турки, татари та поляки. Також у експозиції представлений період заселення слобідських земель, під час якого було засновано місто Харків, розповідається про побут і господарську діяльність харків'ян в XVIII столітті, їх духовне життя. Великою популярністю користується діорама «Харківська фортеця», залишки козацького човна, одяг і предмети побуту козацької старшини. У цьому розділі представлені також унікальний оклад Євангелія роботи Івана Равича і відбиток руки Петра на чавунній плиті.
постійна експозиція
Архів виставок АРХІВ ВИСТАВОК*

*Ви можете переглянути перелік виставок, що раніше проходили у ХІМ