Панель користувача
Виставка
1941-1945 рр
Велич подвигу народного. 1941-1945

Особливою популярністю відвідувачів користується виставка «Велич подвигу народного», яка розповідає про героїзм і трагедію українського народу в роки Другої світової війни. Червоною ниткою показана участь жителів Харкова та області в боях на фронтах, мужність і патріотизм харків’ян в період німецької окупації, самовіддана праця наших земляків в тилу.

Центральна частина експозиційного комплексуЕкспозиція створена за тематико-хронологічним принципом і висвітлює головні етапи Другої світової війни.

На основі документів, фотографій, особистих речей наших земляків висвітлюються трагічні події війни від 22 червня 1941 р. до 9 травня 1945 р. На площі понад 80 кв. м представлені близько 800 оригінальних предметів, що зберігаються в колекціях музею: зразки радянської та німецької військової форми, 36 одиниць вогнепальної та холодної зброї вітчизняного та іноземного виробництва, понад 140 радянських і німецьких відзнак і бойових нагород передвоєнного і воєнного часів, побутові речі фронтовиків і мешканців Харкова, прапори, газети, плакати, документи та грошові знаки періоду Другої світової війни.

Серед них заслуговують на особливу увагу:

Мундир генерал-майора А. М. Городнянського

 • посвідчення бійців корпусу народного ополчення та винищувальних батальйонів, сформованих з жителів міста та області;
 • документи харків’ян періоду німецької окупації;
 • шинель поліцая з лав допоміжної поліції;
 • ваза, виготовлена з гільзи від артилерійського снаряду з гербами Словаччини та Німеччини;
 • медичні інструменти та нотатки відомого харківського лікаря, професора О. І. Мещанінова, який, ризикуючи життям, разом зі співробітниками 9-ї міської лікарні в роки німецької окупації рятував життя полонених червоноармійців;
 •  парадний однострій командуючого 6-ю армією генерал-майора А. М. Городнянського, що загинув під час Барвінківської операції в травні 1942 р.;
 • зразок польової уніформи обер-фельдфебеля та повсякденна куртка танкіста німецької армії;
 • шинель та особиста зброя легендарного командира, Героя Радянського Союзу, гвардії лейтенанта П. М. Широніна;
 • прапор однієї з 10 стрілецьких дивізій, які найбільше відзначилися у боях за Харків і отримали почесне право іменуватися Харківськими - 116-ї стрілецької Харківської червонопрапорної дивізії;
 •  югославський прапор з написом «Першому віснику свободи», вручений нашому земляку М. І. Шапліхіну бійцями Народно-Визвольної армії Югославії;
 •  парадний мундир та шабля учасника параду Перемоги генерал-лейтенанта О. В. Щелаковського.

Пістолет-кулемет ШпагінаНезмінним інтересом відвідувачів користується унікальна колекція зброї періоду Другої Світової війни. Так, у Харківському історичному музеї експонуються: ручний кулемет системи Дегтярьова, станковий кулемет системи Максим, пістолети-кулемети Шпагіна та Дегтярьова, гвинтівка системи Мосіна, пістолет ТТ, радянська протитанкова рушниця; ротний німецький міномет, пістолет-кулемет МП-40, сигнальні пістолети системи Карла Вальтера, карабін «Маузер», офіцерські кортики; піхотно-зенітний кулемет «Брен» британського виробництва.

Проведення екскурсіїУ рамках експозиції «Велич подвигу народного» відвідувачі мають змогу ознайомитися з нагородами різних армій часів воєнного лихоліття. Серед них військові відзнаки Червоної Армії, військовий хрест Чехословацької республіки, Гарібальдійська зірка за Доблесть харків’янина М. С. Алмакаєва, учасника антифашистського руху Опору в Італії; німецькі відзнаки та нагороди.

Виставка «Велич подвигу народного» сприяє зростанню зацікавленості і осмисленню історичних подій та вихованню патріотизму у молодого покоління.

МУЛЬТИМЕДІЯ

Воєнний хрест (Чехословаччина)
Гарібальдійська зірка за Доблесть М. С. Алмакаєва
Екскурсія для школярів
Залізний хрест (Німеччина)
Медаль За взяття Кенігсберга
Медаль За визволення Варшави (Польща)
Мундир генерал-майора А. М. Городнянського
Німецький офіцерський кортик
Німецький ротний міномет
Орден Богдана Хмельницького
Орден Вітчизняної війни 2-го ступеня
Парадний кортик членів SA
Парадний мундир генерал-лейтенанта О. В. Щелаковського
Під час реекспозиції
Пістолет Вальтер Р-38
Пістолет-кулемет Шпагіна
Піхотно-зенітний кулемет Брен (Велика Британія)
Прапор 116 стрілецької Харківської червонопрапорної дивізії
Проведення екскурсії
Ручний кулемет Дегтярьова
Трофейний німецький сигнальний пістолет
Фрагмент вітрини з німецькою польовою уніформою обер-фельдфебеля
Центральна частина експозиційного комплексу

ПОВ´ЯЗАНІ ТЕМИ:

ДАТА  
постійна експозиція
МІСЦЕ 
2 поверх музею