Харківський історичний музей
Замовлення екскурсій
 +38(057)7313568

Історичні етюди. Харків XIX століття

Історичні етюди. Харків XIX століття


Матеріали виставки ілюструють політичне, економічне, наукове і культурне життя Харкова у XIX столітті. Представлені експонати допомагають уявити тогочасне життя різних станів.

Зобразити моменти з життя дворянської спільноти та відтворити світську атмосферу того часу допомагають інтер'єри дворянської вітальні, банківської контори та літературного клубу.

Військова та статська служби, які складали невід'ємну частину життя тогочасного дворянина, представлені чиновницьким мундиром, кавалерійськими еполетами, ківером, а також військовими нагородами. Ордени, медалі та хрести розповідають про військові звитяги того часу, в тому числі, про події Вітчизняної війни 1812 р. Численні листівки, фоторепродукції з відомих картин зображують битву при Бородіно, учасниками якої були Харківський драгунський, Охтирський, Ізюмський та Сумський гусарські полки.

Робітниче життя та початок становлення Харкова як значного індустріального центру представлене матеріалами, які розповідають про розвиток залізничного транспорту, створення та діяльність найбільших підприємств: Харківського паровозобудівного заводу, заводу сільськогосподарських машин Гельферіх-Саде і Мельгозе, кахляного заводу Бергенгейма, кондитерської фабрики Ж.Бормана і Д.Крамського.

Відкриття у 1805 році Харківського університету та подальша плідна робота місцевих науковців, представлені на виставці особистими речами та документами визначних харківських вчених, діяльність міської інтелігенції дали поштовх для швидкого зростання міста і перетворення на один з осередків наукового та культурного життя України, центр українського національно-культурного відродження.

Відвідувачі мають змогу побачити меморіальні речі І.І. Мечникова, В.П. Воробйова, В.Я. Данилевського, Л.Л. Гіршмана, М.Ф. Сумцова, Г.Ф. Квітки-Основ’яненка, П.А. Грабовського та багатьох інших.

Окрасою виставки є живописні полотна наших земляків: С.І.Васильківського, П.О.Левченка, О.І. Волошинова та робота І.Ю.Репіна – портрет харківського історика Д.І.Багалія.

Значний інтерес представляють матеріали відомих харківських фотографів: О.М.Іваницького, А.Федецького, М.Овчіннікова, А. Скассі.