Прядіння і ткацтво в традиційній культурі Слобідської України

15 червня 2015, 08:54

14 червня 2015 року в Харківському історичному музеї в рамках проекту «Музейне сподвижництво Миколи Федоровича Сумцова: наслідуємо і продовжуємо» відбулася лекція-діалог стосовно особливостей традиційного слобожанського прядіння і ткацтва. Прядіння нитки – одне з найдавніших виробництв, відомих людині. Одним із перших для цього пристосувань було веретено. Окрім веретен, архаїчними знаряддями для прядіння на Слобожанщині були «днище», в якому закріпляли «гребінь», «гребінку», «ломачку». Вовну пряли і без використання спеціальних пристосувань, скрутивши сировину в сувій, обв’язавши мотузкою, чи придавивши до столу або лави тягарем. Гості мали змогу спробувати себе в ролі «пряль». Обговорили відмінності вертикального і горизонтального ткацьких станків. Слухачі проявили особливий інтерес до народної термінології стосовно прядіння і ткацтва, розібравшись в тому, що таке «мичка», «починок», «клоччя», «куделька»...; із захватом сприйняли матеріали, зібрані під час польових етнографічних експедицій (особливо фрагмент стосовно унікального набору веретен однієї прялі у футлярі з соломи), з цікавістю розглядали старі фото. Усім присутнім запам’яталися також цікаві ремарки з власного, практичного, досвіду Надії Божинської стосовно того, як вона самостійно готує органічну фарбу (з кропиви, дубової кори), пряде, реставрує разом із чоловіком прядки та ткацькі станки. Керівник народознавчих гуртків Харківської обласної станції юних туристів Харківської обласної ради Майя Коваленко зазначила, що подібні заходи, особливо ця тематика, викликають неабиякий інтерес у дітей.