Музей і сучасність: актуальні проблеми музейної діяльності
Тези наукових доповідей (повідомлень)
Митниці в Російській імперії були закладами з колегіальним управлінням. Цей принцип управління був закладений в Митному уставі.
На чолі митниці знаходився управляючий митницею, який призначався міністром фінансів по клопотанню директора Департаменту митних зборів. Аналогічно призначалися і члени митниці, а також всі інші штатні співробітники:секретар, бухгалтер, митний обкладач, пакгаузний наглядач та його помічник. А з 1881 р. експерт-механік та експерт-хімік. Обов’язки керівника митниці накладали велику відповідальність на людину, яка займала цей посаду. Нагляд за діями підлеглих, контроль за здійсненням всіх митних процедур. Керівнику митниці належала вся адміністративна влада. Він також відповідав за внутрішній порядок в митниці, тобто розподіляв заняття між службовцями, призначав чергування по митниці. Здійснював контроль за дотриманням службовцями Митного уставу.
Управляючий відповідав за всі дії довіреної йому митниці.
Члени митниці разом з керівником складали митне Присутствіє – колегіальний орган для прийняття рішень з низки питань, які зазначені вище. Згідно зі штатами на Харківській митниці було три члена митного Присутствія. Один з них займав посаду скарбника. Двоє інших несли чергування по митниці, згідно з розкладом, що був затверджений управляючим. Чітко та ясно про обов’язки цих співробітників сказано в Митному уставі:“Члены и прочие чиновники таможен и застав действуют во всем по инструкциям и предписаниям, от начальства данным, и по Таможенному уставу”.
Секретар завідував всією канцелярською роботою митного закладу, вів спеціальний журнал, або як його називали, “шнурову” книгу, для того, щоб фіксувати рішення митного Присутствія або незгоду якого-небудь з членів Присутствія з думкою більшості. Також в обов’язки секретаря входило зберігання печаток та ключів від пакгаузів.
В обов’язки бухгалтера входило ведення нумерації оголошень по завезенню та відвезенню товарів. Кожен день по закінченню роботи Присутствія митниці бухгалтерія повинна:
а. ретельно перевіряти кількість витрачених аркушів гербового паперу та своєчасної подачі оголошень;
б. слідкувати, щоб в разі неподання оголошення того самого дня, коли був взятий купцем аркуш для оголошень, він був повернений в митницю.
На митного обкладача, як і на бухгалтера, накладалися обов’язки по забезпеченню фінансової роботи митниці.
Митний обкладач, після запису оголошень в пакгаузну книгу, повинен був дуже ретельно роздивитися оголошення, всі статті окремо та слідкувати за повною ідентичністю оголошень купця та відміток пакгаузного чиновника. Перевіряти, чи немає в оголошенні недозволених законом виправлень, що не були оговорені власником товару і вели б до збитків. Після того митний обкладач проставляв у необхідній графі оголошення статті тарифу, згідно з яким необхідно нараховувати мито.
Митний обкладач повинен був всі розпорядження Департаменту митних зборів, які змінювали мито, своєчасно відмічати в наявних у нього тарифах. Несвоєчасне виконання розпоряджень Департаменту митних зборів могло б принести збитки державній скарбниці.
За організацію митного догляду вантажів відповідав пакгаузний наглядач. Пакгаузний наглядач повинен був ретельно піклуватися про правильне ведення пакгаузних книг, спостерігаючи, щоб записи про митний догляд вантажів робилися вірно та чітко. Прийом товару в склад пакгаузний наглядач проводив згідно з монтажними документами, роблячи відмітки про те, в якому стані він прийняв вантаж. Видача вантажу зі складу дозволявся тільки при наявності митного ярлика. Також в обов’язки пакгаузного наглядача входили щоденні призначення службових обов’язків доглядачам по митниці. Він також повинен був спостерігати за поведінкою та несінням служби доглядачів. Також пакгаузний наглядач слідкував за тим, щоб замки та печатки на складах та пакгаузах були в робочому стані, та доповідати про порушення управляючому, якщо вони мали місце.
Пакгаузному наглядачу підкорявся штат вільнонайманих доглядачів. Митні доглядачі приймалися на роботу по найму, та мали свої обов’язки:
- при прийомі вантажу на склад доглядачі повинні були вести рахунок та робити позначки на товарах, які поступили;
- спостерігати, щоб товар не вкрали та вантажники поводилися з ним обережно;
- спостерігати за вірним зважуванням вантажів;
- виймати та сортувати товари, перевіряти чи не має тара подвійного дна або інших схованок.
До числа вільнонайманих співробітників також відносились канцелярські службовці або просто писарі.
Якщо для виконання службових обов’язків не вистачало співробітників митниці, то керівництво мало право звернутися по допомогу до цивільної або військової влади. Але ні військова, ні цивільна влада не мали права втручатися в роботу митного закладу. Якщо такий випадок траплявся, то керівник митниці повинен був доповісти про нього в Департамент митних зборів.
Зважаючи на викладене, можемо зробити висновок, що митниця мала чітку, струнку організаційну структуру, яка допомагала митникам якісно виконувати свою роботу.