Ця веб-сторінка ліцензована на умовах CC BY-SA 4.0
Вартість квитка: 40 (30) грн
Місце: 1 поверх
Експозиція розповідає про історію людей, що населяли нашу землю від найдавніших часів і до початку XX ст.
Подорож у минуле починається із стародавньої історії нашого краю, що охоплює час від появи на цій території людини у кам'яну добу і до століть становлення першої держави — Київської Русі. Цікаві знахідки, здобуті під час археологічних розкопок, розповідають про життя давнього населення у добу каменю та у період, коли наші пращури почали опановувати метал; про войовничі скіфські племена, які наводили жах на сусідів; про спільноти, які населяли сучасну Харківщину в пізньоримську добу (черняхівська культура) та у часи раннього середньовіччя (пеньківська та салтівська культури).
У експозиції висвітлені перші кроки державницького шляху нашого народу. Шлях, що розпочався з епохи Київської Русі, коли в межах сучасного Харкова розвивалося давньоруське місто Донець, проходить через часи монголо-татарської навали, яка зробила ці землі безлюдними. Суперечлива епоха буття України у складі литовсько-польської держави підводить до героїчного етапу національної історії — козацької доби — часу розгортання нової хвилі боротьби українського народу за волю та створення самостійної держави.
Однією із реліквій експозиції є унікальний гетьманський прапор кінця XVII ст. 42 роки він уособлював найвищу державну владу у козацькій державі — Гетьманщині. З ним пов'язані імена чотирьох українських гетьманів — Івана Самойловича, Івана Мазепи, Івана Скоропадського та Данила Апостола. До нашого часу збереглися лише три прапори українських гетьманів. І тільки один з них — в Україні. Козацька епоха внесла Україну на карту Європи та поклала початок нового заселення Харківщини і розвитку заснованого козаками Харкова.
Слобожанська хата, розташована у центрі експозиції, символічно презентує головний для кожної людини осередок збереження традицій і основне місце формування особистості — її дім. У хаті, що демонструє неповторну і самобутню етнографічну спадщину Слобідського краю, можна спробувати заглибитися у атмосферу старовини та здійснити цікаву подорож у минуле Слобожанщини, що стала рідною землею для вихідців з різних місцевостей. Створена ними духовна і матеріальна культура, що розвивалася і удосконалювалася протягом багатьох століть, є невичерпним джерелом народної мудрості і таланту.
У експозиції можна прослідкувати за перетворенням Харкова із невеличкої прикордонної фортеці у один із ключових наукових, промислових та культурних центрів України. Познайомитися з історією утворення у XIX ст. у місті Університету, який став центром наукового життя краю і у майбутньому виховав трьох нобелівських лауреатів. А також дізнатися про розвиток міського життя в цей період та внесок, який зробила родина Алчевських, у культурний розвій краю. Більше дізнатися про побудову перших промислових підприємств, які почали формувати індустріальну міць Харкова. А також — становлення Харкова як одного із осередків українського національного відродження, де вперше в Україні була політично проголошена ідея єдиної неподільної, вільної і самостійної України.