Музей як соціокультурний інститут в умовах інформаційного суспільства
Тези наукових доповідей (повідомлень)
На сучасному етапі розвитку музейної роботи застосовуються найпрогресивніші з відомих науці технологій. Деякі з них відомі поціновувачам музейної справи та історії, наприклад, використання мультимедійних технологій. В зв’язку з тим, що в музеях усього світу бракує експозиційних площ для повного та всебічного відображення історичних подій застосування мультимедійних технологій на даному етапі розвитку музейної справи є найбільш доречним засобом спілкування з відвідувачем.
Автори роботи пропонують створити за допомогою цифрового відео проектора, на базі багатої колекції Харківського історичного музею мультимедійний проект «Віртуальні прогулянки старим Харковом». Соціальний запит з боку харків’ян та гостей міста з приводу даної тематики підтверджує актуальність роботи.
Цифровий відеопроектор – пристрій з потужним світловим потоком, спеціально спроектований для демонстрації цифрового зображення на великому екрані та дозволяє обходитися без такого звичного носія зображення, як кіноплівка. Цифрова кінопроекція стала можливою після появи технологій, що забезпечують на великому екрані світлові потоки, які можна спів ставити з традиційним обладнанням для кінозалів. На сьогодні основними технологіями в цифровій кіно проекції є технологія DLP, яка базується на застосуванні мікрозеркал, що відхиляються. А також технології SXRD, яка є замінником попередньої технології. Загальною складовою обох технологій є застосування принципа епіскопічної проекції.
Під час демонстрації фільму цифровий відео проектор отримує інформацію зі спеціального серверу, який розпаковує цифровий фільм з жорсткого диску. На сервері, який обладнано дисковим масивом можна зберігати до 5 повнометражних фільмів. Технології цифрового демонстрації фільму виключають мерехтіння зображення та одночасно підвищують кольорову насиченість зображення. Цифровий проектор, крім системи охолодження ламп, не має інших джерел шуму, що дозволяє забезпечити високу якість показу відеопродукції і створює комфортні умови для глядачів.
Для якісного впровадження даного проекту пропонується інсталяційний двохламповий проектор NECPX750Uвиробництва компанії AUVIX.
Для демонстрації роботи «Віртуальні прогулянки старим Харковом» ми пропонуємо використати два вищевказаних відеопроектори, які дозволять створити об´ємне зображення та його звуковий супровід. Розкрив межі часу та простору ми можемо зазирнути в минуле. Побачити вулиці та площі міста, життя пересічних харків’ян. Основні теми віртуальної експозиції:
1. «Харків архітектурний початку ХХ століття» – основні архітектурні стилі міста та персоналії архітекторів. Наприклад, Будинок страхового товариства «Саламандра», будівлі Харківської громадської бібліотеки (сучасної бібліотеки імені В. Г. Короленка, архітектор Бекетов), Управління Південних казенних залізниць, міського ломбарду (нині – Харківський історичний музей), критого Благовіщенського ринку (архітектор І. І. Загоскін), культових споруд міста та інше. Зокрема фото будівництва приміщення критого ринку на Благовіщенському ринку (1912 р.) з фондів Харківського історичного музею.
2. «Видатні особистості в історії міста» – зокрема, письменник та журналіст А. Т. Аверченко, один із лідерів Білого руху генерал А. І. Дутов, Нобелівський лауреат І. І. Мечніков, художник С. Васильківський, академіки М. Ф. Сумцов та Д. І. Багалей, промисловці та меценати Ж. Борман та О. Алчевський та інші. Наприклад фото Жоржа Бормана (1914 р.) та етикетаж виробів його фабрики.
3. «Харків та харків’яни в образах. Повсякдення». При створенні даної теми автори пропонують використати роботи відомих харківських фотографів Іваницького та Федецького. Які увічнили для нащадків образи відомих харків’ян – професорів М. С. Бокаріуса, Л. Л. Гіршмана, піонерів авіації поручика В. В. Дибовського та С. В. Гризодубова, будівлі, вулиці та площі міста.
4. «Перша світова війна в житті міста». На даний час в сучасній українській та російській історіографії відсутні роботи, які узагальнюють історію Харкова в роки Першої світової війни. На жаль вищеназвана тема на даний момент представлена в експозиції музею фрагментарно. Тому мультимедійний проект «Віртуальні прогулянки старим Харковом» частково ліквідує лакуни в музейній експозиції присвяченій історії Харкова на початку ХХ століття.
Початок війни викликав у російському суспільстві великий емоціональний підйом. Фонди музею містять багату колекцію фотографій та експонатів даного періоду. Всі експонати чудово відображають маловідому історію Харкова в роки Першої світової війни. Зокрема можна використати матеріали з фондів ОМЗ, Зброя та спорядження, Фотодокументи, Метал та Різне.
Підводячи підсумок треба зазначити, що використання мультимедійних технологій в музейній справі надає можливість більш детально висвітлити маловідомі сторінки історії Харкова, показати повсякденне життя міста. Також треба зазначити, що використання мультимедійних проекторів NECPX750U, якщо порівняти з пристроями, які використовують технологію 3D, значно дешевше, при тих же параметрах відтворення.