Харківський історичний музей

Харківський історичний музей приймає картки єПідтримка

Дослідження пам'яток пізнього палеоліту на Харківщині

Конференція, присвячена 15 річниці незалежності України

Сніжко Ірина Анатоліївна

Тези наукових доповідей (повідомлень)

Влітку 2005 року експедиція Харківського історичного музею провела науково-рятівні археологічні розкопки пізньопалеолітичної стоянки, що знаходиться на мису, біля впадіння в р. Сіверський Донець р. Суха Кам’янка, в 1, 5 км на південний схід від с. Кам’янка Ізюмського району Харківської області.

Пам'ятку відкрито 2004 року під час розвідок, стаціонарні дослідження розпочаті у 2005 році. Їх метою було визначення локалізації культурного шару на північно-східній частині мису. Для цього було закладено 7 шурфів а також два розкопи площею 12 кв. м та 21 кв. м. Розкопи доведено до глибини 0, 65 м, з глибини 0, 2 м шар розбирався за допомогою ножів, що дало можливість фіксувати лусочки та дрібні шматочки червоної вохри. Обидва розкопи дали 718 артефактів, з яких 10 мають сліди вторинної обробки ‑ це відщепи та платівки з ретушованими ділянками, масивна платівка з виїмкою, скребки, різець, дисковидне знаряддя з ретушованою ділянкою. Також із розкопів походять заготовки (платівки, відщепи та їх фрагменти ‑ відповідно 96 та 310 екз) ті відходи обробки кременю (нуклевидні уламки ‑ 5, сколів підправки ‑ 47, лусочки ‑192, уламки ‑ 58 екз.). В культурному шарі відзначена присутність шматочків червоної вохри, крем'яних виробів зі слідами перебування у вогні та дрібних уламків перепалених кісток невеликих тварин.

Для того, щоб встановити територію розповсюдження пізньопалеолітичного культурного шару, прослідкувати зміну його потужності та насиченості, на території північно-східної частини мису було закладено серію шурфів

Шурф №3(гл. 1, 7 м) дав 67 крем'яних виробів: 2 трьохплощадкові та фрагмент двохплощадкового нуклеусу, сколи підправки, відщепи, платівки, концевий скребок, нуклевидний уламок.Скупчення кременю спостерігалось на глибині близько 0,8 м.

Шурф №4(гл. 2, 2 м) дав 15 крем'яних артефактів: спрацьований двохплощадковий нуклеус зі слідами невдалого підживлення, нуклевидні уламки, відщепи, сколи підживлення, різцевий відщепок, фрагменти платівок (одна з усіченим ретушшю кінцем).

Шурф №5(гл. 1, 7 м) дав 48 знахідок, найбільша концентрація яких спостерігається на глибині 0,8-0,9 м. Це відщепи, платівки та іх фрагменти (одна платівка із слідами перебування у вогні), сколи підправки, лусочки, шматочки червоної вохри. Ділянка, що знаходиться поруч з шурфом №5, є перспективною для дослідження широкою площею.

Шурф №6(гл. 1, 45 м) ‑ 38 знахідок: фрагмент двохплощадкового нуклеусу для пластин, фрагмент скола підправки площадки нуклеусу, відщепи, платівки та їх фрагменти (2 ‑ з усіченим кінцем), подвійний скребок, нуклевидний уламок. Ця ділянка також є перспективною для вивчення широкою площею.

Шурф №7(гл. 2, 08 м) знахідок майже не дав: відщеп, фрагмент двоскатної платівки та уламок зі слідами перебуванні у вогні.

Шурф №8(гл. 1, 6 м) дав 6 знахідок: фрагмент пластинчастого відщепу, сколи підправки і уламки.

Шурф №9(гл. 2, 25м) було закладено в 168 м від гирла р. Суха Кам'янка на краю тераси, що круто обривається до р. Сіверський Донець. Майже всі із 82 знахідок відносяться до неолітично-енеолітичного часу: відщепи (2 з ретушованими ділянками), платівки, сколи формування та підправки нуклеусів. До глибини 1 ,25 м зустрічались дрібні фрагменти кераміки, яку неможливо ідентифікувати. З глибини 1 ,25-1 ,5 м походить базальна частина наконечника списа, біфас, нуклеус човноподібної форми, 2 пренуклеуса. Весь описаний вище кремень без патини. Три наступні предмети, що походять з глибини 2-2 ,25 м патиновані: нуклевидий уламок та 2 відбійника. Топографія місцевості та стратиграфія стінок шурфа свідчать, що матерал був перевідкладений з більш високої частини миса. Пізньопалеолітичний культурний шар або відсутній на дій ділянці, або розташований глибше, ніж 2,25 м.

На основі аналізу положення знахідок в культурному шарі, кількісного та якісного складу колекції крем'яних виробів, можна зробити висновок, що на мису між річками Суха Кам'янка та Сіверський Донець локалізована стоянка, яку попередньо можна датувати кінцем пізнього палеоліту. Матеріали розкопок передані до фондів Харківського історичного музею. Розкопки на стоянці планується продовжити в наступному польовому сезоні.