Всеукраїнська наукова конференція, присвячена 150-річчю з дня народження видатного українського вченого, академіка АН України М. Ф. Сумцова
Тези наукових доповідей (повідомлень)
Виставкова діяльність музею залишається однією з основних форм роботи музеїв на сучасному етапі. Особливо ефективною ця робота стає під час створення експозицій до видатних подій,чи присвячених окремим постатям в історії України.
У Харківському історичному музеї накопичен досить великий досвід у створенні виставок, присвячених подіям Великої Вітчизняної війни. У 2002-2003 роках у музеї були створені дві виставки з цієї тематики: “Далеко від лінії фронту” (до Дня партизанської слави), та “Героїчний серпень 43-го” (до 60-річчя визволення Харкова від німецько-фашистських загарбників). Характеризуючи ці виставки треба зазначити, що в них була представлена досить велика кількість меморіальних предметів – тобто автентичних пам’ятників минулого, а не предметів створених в пам’ять про ці події. Відмітною рисою меморіального музейного предмету є те, що він надає відвідувачам особливий емоційний стан, що при його сприйнятті виникає почуття причетності до цих подій та осіб, коли вони стають більш зрозумілими. Так у першому розділі виставки “Далеко від лінії фронту” були представлені особисті речі керівників партійного та комсомольського підпілля Харківщини, Героїв Радянського Союзу І.І.Бакуліна, О.Г.Зубарєва, О.М.Щербака, Н.Т.Волкової. Особливу увагу відвідувачів привертав щоденник та листи до дружини секретаря Харківського під –пільного обкому ЛКСМУ другого складу О.М.Щербака, які він писав перед відправкою у партизанський загін та особисті речі членів Харківського підпілля, які були закатовані у гестапо. У другому розділі виставки, присвяченому партизанам Харківщини привертали увагу комплекси матеріалів загону ім.Котовського, найвідомішого загону Харківщини, сформованому у Лозівському районі. Це особисті речі командира загону М.Й.Воронцова та начальника розвідки О.Ф.Гаврилюка: військове спорядження, документи, нагороди, одяг та трофейні речі, які належали їм. Окремий розділ виставки висвітлював діяльність підпільних організацій медиків Харкова, які врятували в період окупації тисячі радянських військовополонених. На виставці експонувалися меморіальні комплекси професора О.І.Мещанинова, К.О.Ілліаді, Е.Я.Сербінової.
Виставка “Героїчний серпень 43-го” (до 60-річчя визволення Харкова від німецько-фашистських загарбників) була створена як доповнення до вже існуючої стаціонарної виставки “Харків 1941-1943 рр”. Не дивлячись на те, що вона невелика за обсягом на ній представлено багато меморіальних предметів. Особливо цікавими для відвідувачів були особисті речі земляків-харків’ян: льотний комбінезон Героя Радянського Союзу А.В.Добродецького, який загинув у небі над рідним містом, генеральський кітель О.В.Щелаковського, парадний кітель тричі Героя Радянського Союзу маршала авіації І.М.Кожедуба.
Виставки “Далеко від лінії фронту” та “Героїчний серпень 43-го” наочно довели до відвідувачів всю складність того часу, якому вони були присвячені, а завдяки експонуванню меморіальних предметів вони стали для відвідувачів більш дохідливими у сприйнятті.