Харківський історичний музей

Викриття злочинів тоталітарного режиму в м. Харкові (з нових надходжень Харківського історичного музею)

Всеукраїнська наукова конференція, присвячена 150-річчю з дня народження видатного українського вченого, академіка АН України М. Ф. Сумцова

Лисенко (Пенькова) Леонідівна

Тези наукових доповідей (повідомлень)

 

Принципи історизму, обєктивності та неупередженого відтворення епохи набувають все більшого значення в сучасній науково-дослідній та експозиційній роботі музею. Без їх практичного втілення неможливо відобразити чимало неоднозначних сторінок історичного минулого України, в т.ч. певні події радянського періоду, до яких належать і злочини тоталітарного режиму 1930-х років.

З кінця 1980-х років фонди Харківського історичного музею поповнили матеріали пошукових робіт на місці знищення інтернованих польських офіцерів і радянських громадян 1940 року.

До найновіших надходжень музею 2003 року належать матеріали досліджень території ліквідованого Єврейського кладовища в м. Харкові.

Польові пошукові дослідження проводилися 11-26 серпня 2003 р. на місці масового поховання жертв політичних репресій, розстріляних у внутрішній в’язниці Управління НКВС СРСР в Харківській області і похованих у період з 9 серпня 1937 до 11 березня 1938 рр. на зазначеному кладовищі (сучасний Комсомольський парк, вул. Академіка Павлова). Факт поховання зафіксовано архівними матеріалами: 119 приписами коменданта УНКВС Зеленого та актами, складеними представниками комендатури УНКВС разом із тодішнім директором Єврейського кладовища Горбачовим.

Дослідження проводилися спеціалізованим державним підприємством “Меморіали України” – головним виконавцем робіт з реалізації заходів Комплексної програми пошуку і впорядкування поховань жертв війни та політичних репресій, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 20.12.2003 р. № 1867.

Безпосереднє керівництво роботами здійснював начальник юридичної служби СДП “Меморіали України” О.А. Орнст. Контроль за дотриманням вимог Тимчасового порядку здійснення в Україні пошуку, ексгумації та перепоховання останків осіб, полеглих внаслідок воєн, депортацій та політичних репресій, здійснювали представник Державної міжвідомчої комісії у справах увічнення пам’яті жертв війни та політичних репресій, начальник відділу державного підприємства “Центр” А.Г. Куликов та секретар обласної комісії у справах увічнення пам’яті жертв війни та політичних репресій Н.В. Лапчинська.

У ході обстеження території загальною площею 5 га було закладено 75 шурфів, якими виявлено масові поховання жертв репресій та поховальна яма жертв Голодомору 1932-1933 рр. (головним чином дітей) у північно-західному куті кладовища на площі до 1 га.

Виявлені масові поховання являють собою рви розміром 2х3 м. Розташування останківздебільшого на глибині 4-4,5 м. Максимальна глибина поховань сягає в окремих випадках 7 м. Розташування останків є безладним. Кістки перемішані з фрагментами одягу та окремими особистими речами (гумове взуття, мильниці, зубні щітки та ін.). Виявлено також стріляні гільзи калібру 7,62 мм.

Польові пошукові роботи стали завершальним етапом пошукових досліджень. Вони повністю підтвердили висновки археографічного пошуку, здійсненого у 2002 р. редакційно-видавничою групою Харківського тому серії “Реабілітовані історією”.

Розкопки довели наявність та уточнили місце поховання жертв політичних репресій 1937-1938 рр. та Голодомору 1932-1933 рр. Завершення пошукових робіт уможливлює спорудження у зазначеному місці пам’ятника жертвам політичних репресій 1930-х рр. та Голодомору 1932-1933 рр.

За підсумками досліджень до фондів Харківського історичного музею надійшли цікаві фотографії, зокрема:

закладка шурфів у північно-західній частині Комсомольського парку;

робочі моменти польових пошукових досліджень;

розкритий розкоп з фрагментами людських останків та особистими речами репресованих;

людські останки, знайдені в одному з відкритих масових поховань.

Крім того, передано частину виявлених на місці поховання речей: взуття, мильниці, станок для гоління, зубні щітки, фрагменти окулярів.