Всеукраїнська наукова конференція, присвячена 150-річчю з дня народження видатного українського вченого, академіка АН України М. Ф. Сумцова
Тези наукових доповідей (повідомлень)
Соціально-економічні та політичні зміни в українському суспільстві 90-х років XIX століття викликали необхідність реекспозиції музею банківської справи на Харківщині, який було відкрито на базі Харківського технікуму банківської справи у 1994 році. За час існування цього музею було окреслено такі його основні функції: збереження специфічних пам’яток професійної діяльності спеціалістів фінансово-кредитної системи та використання матеріалів експозиції у навчально-виховному процесі з залученням студентів до науково-пошукової роботи. Ці моменти покладено в основу перебудови структури майбутньої експозиції за принципом персоніфікації історії, тобто пріоритетом комплексів матеріалів конкретних банківських установ та їх працівників у процесі історичного розвитку за період з XIX століття і до сьогодення.
Перший розділ експозиції “Формування фінансово-кредитної системи України в складі Російської імперії (XIX – поч. XX ст.)” представлений законодавчими актами державної влади у фінансово-кредитній сфері, комплексами матеріалів найбільш відомих харківських банків – Купецького та Земельного; їх керівників – Ващенка І.І. та Алчевського О.К. Доля останнього, до речі, має велике повчальне значення для майбутнього банкіра. Центральне місце в експозиції першого періоду займають оригінальні експонати: вексельний папір, Закладний лист Харківського Земельного банку з листами купонів (1911 р.), Возобновительный полис товарищества взаимного страхования имущества (1901 р.), страхові поліси, чек общества взаимного кредита Петроградского земства, облигация Московского городского кредитного общества (1914 р.), облигации 5% военного займа (1916 р.), ощадна книжка (1903 р.) та інші цінні папери. З метою використання матеріалів експозиції у навчальному процесі передбачено схему складових банківської системи Російської імперії на основі класифікації фінансово-кредитних установ Слобожанщини.
Другий розділ експозиції будуть представляти матеріали радянського періоду з 1917 по 1941 рік. Провідна ідея розділу: показати перехід від хаосу та безладдя у фінансово-кредитній системі країни 1917-1921 рр. до ринкової упорядкованості середини 20-х років і подальшого формування жорстко централізованої банківської системи тоталітарного режиму. Є пропозиція про виділення окремим підрозділом експонатів, які характеризують діяльність у сфері фінансів національних урядів України 1917-1919 рр. Але тривалий час на ці матеріали не звертали особливої уваги, вони частково замовчувалися або подавалися в ідеологічно перекрученому вигляді, і тому на даний момент цікавий історичний період недостатньо вивчений і представлений тільки зразками грошей першої незалежної української держави.
Експозиція музею банківської справи використовується в організації патріотичного виховання студентської молоді. Розділ періоду Великої Вітчизняної війни 1941-1945 рр. представляє матеріали, які, з одного боку, розповідають про подвиги працівників фінансово-кредитних установ на фронтах, а з іншого ураховують специфічні функції банківської системи в умовах війни. Це матеріали про діяльність польових кас на фронті, про евакуацію цінностей та коштовних металів Держбанку СРСР, мобілізацію коштів у фонд оборони.
Четвертий розділ охоплює період 1947-1990 рр. Беззаперечне панування комуністично-державної ідеології в усіх сферах суспільного життя суттєво обмежує можливості предметного висвітлення епохи в основному атрибутами соціалістичного суспільства. Тому виведення з експозиції численних документів КПРС і акцент на принципі персоніфікації, зосередження уваги на конкретних працівниках банківської системи вважається найбільш доцільним.
Значне місце в експозиції займає п’ятий розділ, експонати якого розповідають про формування банківської системи незалежної України в умовах трансформації соціально-політичного та економічного механізмів в систему ринкового господарства на засадах приватної власності. Найбільш цікавими є матеріали, які розповідають про розвиток інфляційних процесів в Україні 90-х років, здійснення грошової реформи 1996 року, оригінальні документи, цінні папери та атрибути здійснення електронних операцій у банківській системі, які показують розширення мережі комерційних банків та їх діяльність на сучасному етапі.
Фінансово-кредитна система – це люди і гроші. Співробітники та студенти Харківської філії Української академії банківської справи накопичили цінну колекцію грошей, які характеризують грошовий обіг на території нашої держави, починаючи з античних часів. Визнано доцільним колекцію грошей представити окремим розділом – комплексом стендів та вітрини, у якому також планується розмістити декілька голограм монет із благородних металів.
Окремим розділом у музеї виділяється історія Харківської філії Української академії банківської справи – як одного з провідних центрів підготовки банківських працівників.
При створенні нової експозиції планується провести експеримент, спрямований на збереження частини оригінальних фотографій і документів за допомогою їх ламінування на сучасному обладнанні.