Всеукраїнська наукова конференція, присвячена 150-річчю з дня народження видатного українського вченого, академіка АН України М. Ф. Сумцова
Тези наукових доповідей (повідомлень)
Головним завданням у 2003 р. були підйом економіки шляхом переводу її на інноваційний шлях розвитку, активізації інвестиційної та зовнішьо-економічної діяльності, розширення міжрегіональних економічних зв’язків, фінансового оздоровлення підприємств та інше. На цій основі підвищення добробуту людей, покращення якісних стандартів життя.
27 січня 2004 р. були проведені збори гоподарського та управлінського активу області з питання “Про підсумки соціально-економічного розвитку області за 2003 р. та завдання на 2004 р.”. Було зазначено, що зусилля обласної державної адміністрації, обласної ради, місцевих органів влади протягом року спрямовувались на вирішення проблем в економіці, удосконаленні процесу формування бюджету, соціальній сфері, створенні необхідних умов для розвитку підприємництва регіону і ряду інших.
Вірно вибрані пріоритети дали можливість підвищити рівень життя насе-лення області, про що свідчать показники діяльності у соціальній сфері. У порівнянні з 2002 роком підвищено середній рівень зарплати на 22,7%. З моменту прийняття Указу Президента України “Про невідкладні заходи щодо прискорення погашення заборгованості із заробітної плати ” (травень 2001 р.) обсяг заборгованості по зарплаті в області скорочено в 4,6 рази (на 223,4 млн. грн.), зріс середній рівень пенсій. Поступова стабілізація економіки сприяє подальшому уповільненню рівня безробіття. У 2003 р. за рахунок усіх джерел фінансування створено 48,5 тис. робочих місць.
Покращення добробуту мешканців області обумовлено стабільним зростом показників у виробничій сфері. Промисловістю наращено обсяги виробництва на 10,8%. У 10 основних видах економічної діяльності з 13 досягнуто приріст обсягів виробництва. Харківська область посідає перше місце серед областей України по випуску товарів народного споживання. З підприємств, що вже кілька років не працювали, 24 відновили свою роботу. Найсуттєвіший вплив на результати роботи мали підприємства машинобудування, харчової промисловості та перероблення сільськогосподаських продуктів, на які припадає близько 60% обсягів усього промислового виробництва. Стабільно працюють ЗАТ “Хлібозавод “Салтівський”, ТОВ “Кулиничівський хлібокомбінат”, АТЗТ “Харківська бісквітна фабрика”, ТОВ “Харпродукт”, ВАТ “Пивзавод “Рогань”. Значно поліпшились результати роботи галузі машинобу-дування. Такі підприємства, як ВАТ “Турбоатом”, ДП “Машинобудівний завод “ФЕД”, ЗАТ “Південкабель”, завод ім. Т.Г. Шевченка, завод “Електроважмаж”, державне авіаційне виробниче підприємство, ВАТ “Хартрон” та інші, впевнено почуваються на ринку. Але підприємства сільгоспмашинобудування (ХТЗ, “Серп і молот”, ХЗТДЗ) не розв’язали кардинальні проблеми перспективного розвитку.
Продовжуються зміни в земельних і майнових відносинах, закріплюються і поглиблюються процеси реформування аграрного сектора. У, встановлені Президентом України Л.Кучмою, терміни реформовано всі 440 колективних сільськогосподарських підприємств. Власникам земельних паїв стали 252 тисячі громадян, понад 217 тисяч отримали право на майновий пай. Реформа в аграрному секторі області з кожним роком приносить усе вагоміші результати. Забезпечено позитивну динаміку з виробництва практично всіх видів сільсько-господарської продукції, включаючи продукцію тваринництва. Виробництво валової продукції сільського господарства в цілому за всіма категоріями гос-подарств зросло на 25% порівняно з 1998-2000 рр.
Розвиваються підприємства транспорту, постійно зростають обсяги пере-везень вантажів і пасажирів. За підсумками роботи у 2003 р. Південна залізниця посіла перше місце у галузевому змаганні серед залізниць України. Одним із досягнень Південної залізниці є пуск першого в країні швидкісного столичного експреса підвищеної комфортності “Харків ‑ Київ”.
Розвивається науковий потенціал. Кількість установ, що виконували наукові та науково-технічні роботи, зросла з 217 у 2000 р. до 231 у 2003 р. Кількість кандидатів та докторів наук збільшується з кожним роком, хоча проблема старіння кадрів стає все гострішою.
Загальна кількість лауреатів Державної премії України в галузі науки та техніки за три останні роки становить 46 чоловік.
Науковими установами Національноїакадемії наук України, вищими навчальними закладами 3-4 рівнів акредитації разом з галузевими науковими установами протягом 2003 р. виконано науково-дослідних робіт на суму 414,7 млн. грн., що на 210 млн. грн. більше, ніж у 2000 р.
Світове визнання отримали такі установи, як “Дніпрококс”, “Дніпросталь”, “УХІН” та інші. Наукові розробки “НІОХІМу”, НДІ “Радіотехнічних вимірювань” та “УкрНДІ вогнетривів” мають високу конкурентоспроможність на світовому ринку.
Поступово входять у ринкове середовище наукові заклади аграрного профілю. Науково-дослідний інститут селекції та рослинництва ім. Юр’єва кілька років тому потерпав від браку коштів, а зараз твердо став на ноги, навчися не тільки заробляти гроші, а й витрачати їх з перспективою.
Прикладом співдружності науки і виробництва є фармацевтична галузь нашої області, в якій на базі Національного фармацевтичного університету, Державного наукового центру лікарських засобів та 9 фармацевтичних підприємств району започатковано замкнутий цикл від підготовки фахівців до виробництва лікарських засобів, що не тільки конкурують з кращими іноземними зразками, але й перевищують останні.
Ось деякі аспекти сьогодення нашої Харківщини. Вони потребують подальшого аналізу та вивчення для більш повного відображення сучасного стану економічного розвитку нашого регіону на виставці “Трудове сьогодення Харківщини”.