Харківський історичний музей

Червонозаводський район м. Харкова: деякі аспекти сьогодення

Всеукраїнська наукова конференція, присвячена 150-річчю з дня народження видатного українського вченого, академіка АН України М. Ф. Сумцова

Яковлєва (Подольська) Олексіївна

Тези наукових доповідей (повідомлень)

 

Червонозаводський район – один із найстаріших у Харкові. Свою історію він починає з 1919 р., коли було утворено три міських райони (сучасні Ленінський, Жовтневий, Червонозаводський). Спочатку район називався Петінсько–Журавлівський, потім – Петінський, а з 1924 р. був остаточно переіменований у Червонозаводський.

Червонозаводський район – один з дев’яти адміністративних районів Харкова, який займає площу 4554 га, з населенням 95600 чоловік.

Протягом всієї своєї історії Червонозаводський район відігравав важливу роль в економічному житті нашого міста. І сьогодні – це розвинутий промисловий район Харкова. На його території функціонують 64 промислових, 23 залізничних та автотранспортних підприємства, 51 будівельна організація. Залучення нових технологій дозволило забезпечити випуск конкурентноспроможної продукції, об’єм експортних поставок досяг 52 млн. доларів США (за цим показником[1] район займає I-IIмісця в області). На багатьох підприємствах продовжується реалізація інвестиційних проектів і планомірне технічне переоснащення. Об’єм промислового виробництва в 2003 р. склав 2 млрд. 102 млн. грн. Це найвищий показник серед районів міста. Найбільш успішними підприємствами є ВАТ “Харківський м’ясокомбінат”, АТЗТ “Ефект”, ЗАТ “Харківський ювелірний завод”, АТ “Строма”, АТ “Конектор” та інші.

Упродовж останніх років в районі створені сприятливі умови для розвитку малого бізнесу. У минулому році на його території діяло 1494 малих підприємства, на яких працювало 12,7 тис. чоловік.

Випуск товарів народного споживання склав у 2003 р. 1 млрд. 625 млн. грн., що становить 67% від загальноміського.

Серйозна увага в минулому році приділялась питанню соціального захисту населення, так як кожний третій житель району потребує матеріальної допомоги. Реалізація районної комплексної програми соціального захисту “Милосердя” дозволила знайти і направити на ці заходи біля 1,5 млн. грн. Щомісячно в пенсійний фонд перераховується 14,1 млн. грн., при цьому виплата пенсій надається у сумі 3,4 млн. грн..

Пріоритетним напрямком у розвитку району є підвищення темпів житлового будівництва. Упродовж 2004 р. заплановано ввести в експлуатацію 15 тис кв. м житла.

У складних умовах перехідного періоду до ринкової економіки в районі збережена мережа закладів культури, фізкультури та спорту, серед них 9 бібліотек, 2 дитячі музичні школи, 2 будинки культури і “Культурний центр XXI”. Функціонують спортивні майданчики, спортзали, басейн, парки та сквери. Вони забезпечують проведення культурних та спортивно – масових заходів.

На території району знаходиться 10 загальноосвітніх шкіл, в яких навчаються 7882 учня, 17 дошкільних і позашкільних заклади.

Здоров’ям жителів опікуються 7 медичних установ, серед них - лікарні, поліклініка, дитячий санаторій, пологовий будинок.

Попри всі помітні успіхи, які мають місце, перед керівництвом району стоїть низка складних завдань, що потребують вирішення:

збільшення об’ємів промислового виробництва за рахунок залучення інвестицій, впровадження нових технологій та забезпечення на цій основі добробуту населення;

сприяння розвитку малого та середнього бізнесу;

реформування житлово-комунального господарства;

подальше укріплення матеріально-технічної бази закладів освіти, охорони здоров’я, культури;

удосконалення системи соціального захисту жителів району та інше.



[1]Всі показники взяті станом на 1. 01. 2004 р.