Харківський історичний музей

М. Ф. Сумцов і розвиток музейної справи в Україні

Конференція, присвячена 75-річчю Музею Слобідської України ім. Г. С. Сковороди

Савченко Ганна Олександрівна

Тези наукових доповідей (повідомлень)

 

Ім'я академіка М.Ф.Сумцова сьогодні добре відомо як в Україні,так і за її межами. Але мало хто знає,що М.Ф.Сумцов одним з перших почав організовувати в Україні музеї, поставив їх  діяльність на твердий науковий грунт. Про це свідчать як його надруковані твори кінця ХІХ - початку ХХ ст., так і архівні документи.

У 1900-1902 рр. під час підготовки ХІІ Археологічного з'їзду у Сумцова вперше виникла ідея створення Етнографічного музею. З цією метою вчений розробив спеціальну програму збирання етнографічних матеріалів, запропонував відкрити волосні етнографічні виставки, використовуючи їх як одну з форм збору матеріалу. Він організував етнографічні експедиції до Охтирського, Харківського, Ізюмського, Старобельського повітів Харківської губернії та до Курської губернії. Під час роботи ХІІ Археологічного з'їзду працювала Етнографічна виставка, яка стала основою майбутнього музею. Однак, відкриття музею відбулося лише через два роки після з'їзду, восени 1904 р., коли музею було передане приміщення історичного архіву. З цього часу і до 1908 р. Сумцов займався розбором і систематизацією колекцій. Він провів значну роботу, в результаті якої виникла розгорнута класифікація фондів, а самі експонати були піддані ретельній систематизації. З  точки зору сучасного музеєзнавства дана класифікація фондів не відзначається послідовністю, іноді суперечлива, але на той момент вона стала прогресивним явищем практичного музеєзнавства. Для Етнографічного музею Сумцовим особисто була зібрана унікальна і єдина в Українї колекція обрядових печив.

Інтерес М.Ф.Сумцова до музеїв знаходив свій вияв і в  його роботі у Харківській Музейній комісії  Харківського художньо-промислового музею.

Але найважливішим досягненням М.Ф.Сумцова у розвитку  музейної справи в Україні було створення Музею Слобідської України ім.Г.С.Сковороди, першим директором якого він був. Ідея організації цього музею виникла в етнографічній секції Губкопмису і у її голови Сумцова ще в кінці  1919 р. А в січні 1920 р. музей вже існував. Проф.Сумцов брав безпосередню участь не тільки в організації музею, а також у збиранні етнографічного матеріалу, особисто здійснив 4 екскурсії по  місту Харкову, в 1920-1922 рр. зробив 14 доповідей і повідомлень на об'єднаних засіданнях Музею і Етнографічної секції Губкопмису, редагував програми музею.

В останні місяці свого життя М.Ф.Сумцов дуже турбувався про долю свого улюбленого дітища, з величезним ентузіазмом і любов'ю брав участь у проведенні екскурсій, даючи пояснення й коментарі відвідувачам. Цю роботу він продовжував до останнього дня свого життя.