Харківський історичний музей

Актуальні аспекти науково-дослідної роботи Харківського історичного музею

Конференція, присвячена 75-річчю Музею Слобідської України ім. Г. С. Сковороди

Єрпульова Валентина Миколаївна

Тези наукових доповідей (повідомлень)

 

Науково-дослідна робота у музеї здійснюється з метою  вивчення соціально-економічних та національно- культурных процесів, що відбувались на терені Слобожанщини, на основі всебічного вивчення музейних колекцій, розробки наукових засад усіх напрямків музейної діяльності. Основними документами, що визначають напрямки і форми науково-дослідної роботи у музеї в сучасних умовах, є наукова концепція комплектування музейної збірки, наукова концепція фондової роботи, наукова концепція експозиції. У центрі науково-дослідної роботи є предмет, що виступає як пам'ятка матеріальної і духовної культури народу.

Тематика наукових досліджень визначається актуальністю проблематики, а також характером колекцій і завданнями, які висуваються конкретними потребами музею, а саме: необхідністю докорінної перебудови всієї експозиції музею з урахуванням досягнень історичної науки та музеєзнавства згідно з сучасною методологічною, теоретичною, джерельною та художньо-технічною базою; створенням виставок як колекційних, так і з краєзнавчої тематики; збором музейних предметів для заповнення "білих плям" в історії краю тощо.

Враховуючи специфіку музейного закладу, дослідницька робота у музеї спрямована у першу чергу на вивчення музейної  збірки. Ці наукові дослідження розширюють джерельну базу, на основі отриманих знань про конкретні предмети і колекцію в цілому вводять в науковий обіг напрацьовані музейною наукою знання. Першою публікацією цих досліджень стало запровадження у музеї системи відкритих фондів.

З цим напрямком дослідницької роботи тісно пов'язана порівняно молода, але перспективна форма музейної науки - музейна комп'ютеризація. Вона ставить за мету створення максимально повного банка даних про музейні предмети, які зберігаються у колекції музею, і їх максимальну доступність для використання. Протягом чотирьох років у музеї діє програма, за допомогою якої створюються бази даних колекцій "Нумізматика", "Кераміка, скло", придбана програма "Нові надходження". Обидві програми розроблені спеціалістами при співробітництві з Національним музеєм історії України.

Крім вивчення музейної збірки, науково-дослідна робота у музеї передбачає також дослідження проблем і тем, пов'язаних з подіями і явищами історіі і культури краю, які довгий час замовчувались або перекручувались. Актуальними для музею сьогодні є теми козацтва, соціальних і національно-визвольних рухів, боротьби українського народу за становлення Української держави, історії УНР та інші. Як джерельну базу для вивчення  цих проблем наукові співробітники використовують праці визначних  представників української історіографії і суспільної думки,  зарубіжних дослідників історії України і Слобожанщини, історичні джерела, архівні матеріали, тощо.

Велику роль у подальшому розгортанні досліджень у музеї має посилення наукових контактів між музеями країни, розширення і зміцнення зв'язків з іншими науковими  і учбовими закладами. Таке співробітництво може бути у формі спільних розробок наукових концепцій і тематико-експозиційних планів нових експозицій і виставок, написання і публікації монографій,статей, путівників, видання каталогів, тематичних збірок, наукових  записок  тощо.