Конференція, присвячена 75-річчю Музею Слобідської України ім. Г. С. Сковороди
Тези наукових доповідей (повідомлень)
1.5 листопада (за ст. ст.) 1892 року у Санкт-Петербурзі народилася Олена Олександрівна Нікольська - дочка відомого зоолога О.М.Нікольського. Переїзд родини Нікольських до Харкова (1905 р.- ?). Навчання у Вознесенській жіночій гімназії, на Вищих жіночих курсах, історико-філологічному факультеті (1911 - 1916). Зацікавлення О.Нікольською історією мистецтв під впливом історика мистецтва Ф.І.Шміта. Засвоєння нею методологічних засад вченого. Праця О.Нікольської в Музеї красних мистецтв і старовини університету на посаді молодшої асистентки (1916 - 1919), комітеті по охороні пам'яток старовини та мистецтва. Перші поїздки у складі експедицій до Грузії та Вірменії.
2.Розвиток і стан мистецтвознавства у світлі реорганізації вищих навчальних закладів Харкова у 20-х рр. Кафедра західноєвропейської культури при Інституті народної освіти та іі роль у мистецтвознавчому процесі на початку 20-х рр. О.Нікольська - аспірантка при ІНО.
3.Робота О.Нікольської у гуртку по вивченню китайського фарфору, археологічному семінарі при Харківському археологічному музеї. Доповіді О.Нікольської: "Малоазійські впливи у старожитностях Росії", "Монгольські старожитності з с.Карги Таврійської губернії", "Римське містечко поблизу Коктебеля". Експедиції до Кавказу у 20-х рр. і результати цих поїздок у доповідях О.Нікольської:"Фрески Набахтеві" та "Мініатюри Четвероглава, що були замовлені у Римі Хемнінцем", прочитані нею на другому краєзнавчому з'їздї Чорноморського узбережжя та Західного Кавказу у 1925 р. в Батумі.
4.Відкриття у 1926 р. секції загального мистецтва при кафедрі західноєвропейської культури. Два напрями у науковій діяльності секції: дослідження українського мистецтва та східного. Вихід у 1928 р. збірника "Мистецтвознавство". Його ніщивна критика на зборах Інституту Матеріальної культури, в тому числі і статті О.Нікольської ("До вивчення вірменського мініатюрного живопису. Ілюстрації майстра Ованеса з Гізані"). Підготовка другого випуску збірника "Мистецтвознавство". Поїздки О.Нікольської до Ленінграда, контакти зі Ф.І.Шмітом. Бажання останнього переїхати на Україну. Переїзд до Харкова Д.Гордєєва, активізація праці мистецтвознавців.
5.Реорганізація харківських музеїв. Харківський художньо- історичний музей (ХДХІМ) та діяльність О.Нікольської у ньому на посаді завідуючої відділом живопису та виконуючої обов'язки директора (з січня 1933 р.). Арешти серед музейних працівників Харкова (жовтень 1933 р.). 21 жовтня 1933 р. - арешт О.Нікольської. Обвинувачення О.Нікольської за статтями 54-4, 54-11, 54-2, зокрема, їй інкримінується належність до контрреволюційної організації, що складалася з українсько- російського націоналістичного блоку. Крім того, її звинувачують і в тому, що нібито вона активно сприяла "створенню бази бойової зброї для організації при музеї і проводила саботажницьку роботу по музейній лінії". На попередньому слідстві винною себе не визнає. Перегляд справи. Після перегляду отримує три роки таборів умовно (рішення судової трійки при Колегії ДПУ УРСР від 21.V.1934 р.). Фальсифікація у справі N 1029 "Жупани". Розгром кадрів музейників Слобожанщини; доля музейних працівників після 1934 р.
6.Наукова робота О.Нікольської у ХДХІМ'і, потім - Українській картинній галереї. Поїздка до Лебедина, Сум (?). Зусилля О.Нікольської по врятуванню колекції УКГ під час окупації. Тяжка хвороба, смерть у Польщі (1943 р.). Жодна з тоталітарних систем не давала шансів на врятування О.Нікольської. Постановою Президії Харківського обласного суду від 5 вересня 1958 р. Олена Олександрівна Нікольська була реабілітована.
7.Роки забуття. Відсутність відомостей про О.Нікольську у всіх енциклопедичних довідниках України. О.Нікольська - один з послідовних учнів академіка Ф.І.Шміта. Роль та місце О.Нікольської у художньому житті Харкова 20 - 30-х рр., її внесок у науковий доробок українського мистецтвознавства в галузі вірменознавства. Самовідданість на музейній ниві.