Харківський історичний музей

Пам'ятні монети Росії у колекції Харківського історичного музею

Конференція, присвячена 75-річчю Музею Слобідської України ім. Г. С. Сковороди

Легейда Алла Володимирівна

Тези наукових доповідей (повідомлень)

 

Достатньо велика і цікава з історичної і художньої точок  зору у  нумізматичній колекції музею група монет так званих спеціальних випусків. До них відносяться спеціальні випуски загальнодержавних монет, обласні і національні випуски, випуски монет для закордонних платежів. З сімнадцяти спеціальних випусків, які були здійснені в Росії за три сторіччя, з поч. ХVІІІ ст. до поч. ХХ ст., у колекції музею зберігаються монети дванадцяти випусків.

Найбільш цікаві з погляду на монети не тільки як на історичне джерело, а і як на твори мистецтва, пам'ятні монети, або як їх  інакше називають комеморативні, меморіальні, медальні. Ці монети присвячені тій чи іншій події: народженню, весіллю, коронації, смерті тієї чи іншої особи, ювілею, перемозі, укладенню миру. Історія виникнення пам'ятних монет відноситься до Стародавньої Греції і Риму. У дореволюційній Росії випуск пам'ятних монет був рідкісним явищем: з 1834 по 1914 рр. було відкарбовано всього 12 різновидів пам'ятних рублів. Вісім з них є у колекції музею і навіть не в одному примірнику.

Серед них рублі 1834 р. з Олександрівською колоною і 1839 р. з пам'ятником на Бородинському полі, штемпелі яких були  виготовлені Генріхом Губе; рубль 1859 р., випущений з нагоди  відкриття у Петербурзі пам'ятника Миколі І роботи відомого  російського скульптора Клодта, авторами якого були Олександр Лялін і Василь Алексєєв; "коронаційний" рубль 1883 р. (різьбяр Леопольд Штейнман) та рубль 1898 р., який відкарбували з нагоди відкриття пам'ятника Олександру ІІ у Москві. Декількома примірниками представлені у колекції ювілейні рублі до 100-річчя Вітчизняної війни 1812 р. і 300-річчя дому Романових. Перлиною колекції пам'ятних монет є так званий "гангутський" рубль 1914 р., випущений у пам'ять 200-річчя перемоги російського флоту при мисі Гангут.

Ця колекція заслуговує на ретельне вивчення з застосуванням сучасних методів нумізматичного дослідження.