Конференція, присвячена 75-річчю Музею Слобідської України ім. Г. С. Сковороди
Тези наукових доповідей (повідомлень)
Атрибуція тканин дуже ускладнюється майже повною відсутністю в українській літературі каталогів художніх тканин. Тому актуальною є робота по складанню каталогу зразків художніх тканин виробництва ХVІ - поч. ХХ ст. з музейної колекції.
На певну частину зразків тканин були відомості про їх походження, але значна частина не мала підтверджених, або і зовсім ніяких даних про належність її до місця виготовлення. З метою систематизації колекції та введення її в науковий обіг була проведена атрибуція зразків тканин.
Атрибуція виконувалася на підставі результатів техніко- технологічних досліджень, літературних джерел, вивчення музейних зібрань та порівняння з відомими вже каталогами. У основу головних атрибуційних ознак було покладено технологію виробництва та спосіб художньої обробки тканини. Визначалися матеріал та спосіб обробки ниток, характеристика пряжі, структура тканини, вид переплетіння ниток та фізичні параметри тканини (товщина, густина). За результатами цих досліджень визначалися належність тканини до одного з видів. Крім того, ці результати мали вплив на визначення часу та місця виготовлення тканини.
Як показали дослідження, в колекції представлені тканини виробництва ХVІ - ХХ ст. Основу колекції складають тканини виробництва Росії. Загалом, це художні тканини високого гатунку, які належать до значних пам'яток культури та історії. Крім російських, в колекції мають місце тканини, які вироблялися в західних країнах, таких, як Італія та Франція, або східних - Персія, Китай.
Завдяки такому комплексному підходу до питань атрибуції, виявилося можливим установити походження та час виготовлення тих музейних предметів, на які не було таких свідчень, або уточнити їх, коли це було відомо. Інколи, завдяки накопиченим свідченням, вдалося внести зміни у визначення часу або країни виготовлення тканини.
Всі ці свідчення були занесені до каталогу, матеріали розподілені по розділах за видами тканини в такій послідовності: парча, шовк, бархат, вибійка, корсетна тканина. На всі види тканин приведені фотографії, за кожною з яких йде перелік відомостей про тканину.