Конференція, присвячена 75-річчю Музею Слобідської України ім. Г. С. Сковороди
Тези наукових доповідей (повідомлень)
Короткий аналіз публікаторської роботи архіву до 1990 р. свідчить, що видавалися збірники документів, в основу яких було покладено архівні джерела радянського часу. В цих збірниках опублікований великий фактичний матеріал, який був і залишається корисним для тих, хто цікавиться історією суспільства радянського періоду.
Недоліки цих публікацій, передусім, у тому, що при виявленні і доборі документів було, насамперед, задане висвітлити "направляючу і керуючу роль КПРС і КПУ" і, звичайно, тільки досягнення. Документи дореволюційного періоду майже не публікувалися, за винятком документів про селянський рух і революцію 1905-1907 рр.
Традиційні для радянських публікаторів теми з історії революційного руху і класової боротьби відійшли у минуле, тим більше, що зроблено з цього питання дуже багато.
Пройшли зміни і у видавничій справі: відсутність фінансування і планування з боку Головархіву України створили нові умови діяльності архіву.
У новий час потрібні нові ідеї, нова тематика. Зростання у суспільстві інтересу до краєзнавства, до своєї минулої історії, своїх предків, до того, де і як вони жили, коли і ким були засновані міста і села, як боролися з чужинцями, що сіяли на полях, які дерева росли і які звірі водилися у лісах, коли будувалися храми, собори, коли були засновані перші школи, лікарні, аптеки, якими ремеслами займалися і багато інших запитань було своєчасно помічено архівними працівниками. Адже на ці запитання дають відповідь документи, що зберігаються у нашому архіві. В архіві зберігається майже 1 млн. справ з іс-торії Слобідського краю і Харківщини дорадянської доби.
Так виникла ідея видання збірників з краєзнавчої тематики.
Архів у 1992 р. розпочав видання серії збірників документів і матеріалів "Старовинні міста Харківщини" і в 1993 р. - серії "Краю мій, Слобожанщино!".
Замовники цих видань - районні і сільські адміністрації, відділи культури райвиконкомів.
Був створений авторський колектив: вчені Харкова і співробітники відділу використання документів.
Методика підготовки: джерела, виявлення документів археографічне оформлення, науково-довідковий апарат, ілюстрації, художнє оформлення, тираж і т.п.
На сьогодні вийшло з друку 7 збірників з серії "Старовинні міста Хар-ківщини": "Зміїв", "Валки", "Чугуїв", "Ізюм", "Краснокутськ", "Куп'янськ", "Вовчанськ", з серії "Краю мій, Слобожанщино!" - 2 збірники: "Бабаї", "Харківський район".
Видання збірників з краєзнавчої тематики вельми перспективне, адже історичне минуле нашого краю прадавнє і цікаве, і інтерес до нього зростає.