Харківський історичний музей

Харківський історичний музей приймає картки єПідтримка

Зв’язки Харківського колегіуму з духовними та світськими навчальними закладами

Конференція, присвячена 95-річчю XII Археологічного з’їзду

Посохова Людмила Юріївна

Тези наукових доповідей (повідомлень)

 

До відкриття Харківського університету центром освіти, науки та культури в Слобідській Україні був Харківський колегіум. Незважаючи на те, що до історії цього навчального закладу зверталися дослідники, деякі аспекти діяльності колегіуму вивчені недостатньо. Серед таких питань - зв’язки Харківського колегіуму з іншими навчальними центрами як церковної, так і світської спрямованості.

Протягом всього існування колегіуму найбільш тісні стосунки склалися в нього з Києво-Могилянською академією та іншими колегіумами України, насамперед Переяславським та Чернігівським. Пояснюється це їх спорідненістю, тим, що у них схожими були устрій, порядки, навчальні дисципліни, спрямованість навчання. При наявності місцевих особливостей, академія та колегіуми існували в схожих умовах, об’єднувалися загальною метою та багато в чому спільною долею. Між колегіумами та академією постійно відбувався обмін студентами та викладачами. Значний поштовх до розвитку Харківського колегіуму надало те, що майже всі його перші викладачі і керівництво були викладачами та вихованцями Києво-Могилянської академії. Чимало вихованців Київської академії працювали в колегіумі й пізніше.

Вже на ранніх етапах історії Харківського колегіуму його викладачів посилали до інших навчальних закладів. Найчастіше їх викликали у Московську та Петербурзьку духовні академії, Петербурзьку учительську семінарію.

Велику кількість своїх вихованців Харківський колегіум направив до медико-хірургічних закладів України та Росії (госпітальних шкіл, медико-хірургічних академій в Петербурзі та Москві, ветеринарного училища в Петербурзі, Єлисаветградської медико-хірургічної школи та ін.). Подібні зв’язки існували у Харківського колегіуму з Московським університетом. Вже під час першого набору до університету були зараховані студенти колегіуму. Деякі з них в подальшому надовго зв’язали своє життя з Московським університетом.

З різними навчальними закладами ділився колегіум своїми викладацькими кадрами, без чого деякі з них не могли навіть бути відкритими. Архівні документи свідчать, що колегіум направляв викладачів до Катеринославської, Бєлгородської, Херсонської, Астраханської семінарій; Курського, Воронезького народних училищ та інших закладів.

Тісні стосунки склалися між колегіумом та Харківським університетом. Учні колегіуму склали основний контингент студенства університету. До університету перейшли також деякі викладачі колегіуму і згодом зайняли високі посади. Добрі взаємовідносини існували між закладами і в подальшому. Викладачі та учні колегіуму брали участь у різних святкових подіях, які відбувалися в університеті. Деякі з викладачів колегіуму були обрані почесними членами вченого товариства Харківського університету. В університетській друкарні видавались праці, написані професорами колегіуму.

На початку ХІХ ст. Викладачі колегіуму нерідко поєднували роботу в ньому з викладанням в інших закладах, яким бракувало кадрів (в Харківському інституті шляхетних дівчат, Харківському головному народному училищі та ін.).

Історія взаємовідносин Харківського колегіуму з провідними духовними та світськими закладами України та Росії свідчить про те, що він займав серед них досить високе та почесне місце протягом XVIII - в першій половині ХІХ ст. Не дивно, що не тільки в Слобідській Україні, але й далеко за її межами за колегіумом затвердилася слава закладу, вихованці та викладачі якого мають добру підготовку та кваліфікацію.