Конференція, присвячена 95-річчю XII Археологічного з’їзду
Тези наукових доповідей (повідомлень)
Ім’я видатного українського вченого, етнографа, літературознавця та громадського діяча Миколи Федоровича Сумцова широко відоме за межами нашої країни. Доробок вченого містить понад 1000 наукових праць, які і сьогодні мають велике значення, особливо у вивченні етнографії та фольклору. Виявити ці роботи, систематизувати їх допомагає бібліографія його праць.
Ще за життя Сумцова були зроблені спроби зібрати його роботи, зробити їх опис. До 1917 року бібліографія його праць була надрукована в «Трудах Педагогического отдела Харьковского Историко-филологического общества» (1900, вип. VII), у збірці на честь ювілею М. Сумцова «Пошана» (Харків, 1907 р.), в бібліографічному словникові професорів Харківського університету історико-філологічного факультету.
Протягом багатьох років Микола Федорович був членом редколегії журналу «Киевская старина», а також постійно друкувався на сторінках цього часопису. Відомості про ці публікації можна знайти у бібліографічному покажчику «Систематический указатель журнала «Киевская старина» (1882-1906)» (Полтава, 1911).
Велику кількість праць М.Ф. Сумцова містить бібліографічний покажчик «Литература украинского фольклора 1777-1900: Опыт библиографического указателя/ Сост. Б.Д. Гринченко» (Чернигов, 1901). Найбільш повною бібліографією був «Реєстр наукових праць професора М.Ф. Сумцова», надрукований у «Записках історико-філологічного відділу» (К., 1923. Кн. П-Ш (1920-1922)). У цьому реєстрі зібрано відомості про 736 наукових праць, надруковних у 1878-1918 рр. Матеріали у ньому розташовані у хронології їх видання. За допомогою згаданого реєстру дослідники наукової діяльності М.Ф. Сумцова довідаються про такі цікаві факти: коли було видано ті чи інші роботи, де вони були вперше надруковані тощо. Слід відзначити, що перші публікації вченого з’явилися у 1878 р. у міській пресі (газетах «Харьков», «Харьковские губернские ведомости», «Южный край»), українських, російських та зарубіжних виданнях (таких як «Киевская старина», «Этнографическое обозрение», «Записки Харьковского университета», «Сборник Харьковского Историко-филологического общества», «Известия Императорской Академии наук» та ін.).
Вчений активно співробітничав у енциклопедійних виданнях, таких як «Энциклопедический словарь» Брокгауза и Ефрона.
На сьогоднішній день, на наш погляд, найбільш науково вивіреною є «Библиография фольклорно-этнографических трудов Н.Ф. Сумцова», складена відомим українським вченим, дослідником життя і творчості Миколи Федоровича В.З. Фрадкіним, яка була надрукована у 1996 р. у московському виданні: Сумцов Н.Ф. Символика славянских обрядов: Избранные труды. Ця бібліографія відображує майже 300 наукових праць М.Ф. Сумцова, виданих у 1878-1928 роках українською, російською та іноземними мовами, причому 292 праці вченого було надруковано до 1917 року.
Спадщина М. Сумцова містить багато документальних матеріалів, які ніде не були надруковані. Це насамперед його листи, листи до нього вчених, громадських діячів та листи членів сім’ї Сумцова. Перелічені документи зберігаються у ЦДІА (м. Київ). Опис документальних матеріалів особистого фонду М.Ф. Сумцова за № 794 виданий окремою книгою у Києві в 1965 р. У ній зібрані документи 1876-1921 років. Ці матеріали з додатком до бібліографічних покажчиків, присвячених вченому.
Здійснені раніше спроби представити наукову спадщину Миколи Федоровича мали ряд недоліків: відсутність повноти відбору матеріалів, наявність помилок в бібліографічному описі, а головне – до реєстру не входили матеріали про життя, наукову та громадську діяльність вченого.
ХДНБ ім. В.Г. Короленка, прагнучи уникнути недоліків попередніх бібліографій, розпочала складання бібліографічного посібника, присвяченого нашому видатному землякові.
Передбачається, що до першої частини покажчика увійдуть якомога повний перелік видань, публікацій, рецензій, нотаток вченого з історії, етнографії, фольклору, літературознавства. У другій частині буде зібрано матеріали про життя і творчість М. Сумцова. Посібник матиме розгалужений допоміжний пошуковий апарат.