Харківський історичний музей

Харківський історичний музей приймає картки єПідтримка

З історії створення музею-заповідника Г.С. Сковороди у с. Сковородинівка

Конференція, присвячена 95-річчю XII Археологічного з’їзду

Дудко Дмитро Михайлович

Тези наукових доповідей (повідомлень)

 

1.  Селяни с. Пан-Іванівка старанно берегли пам’ять про Г.С. Сковороду: дбали про його могилу, пам’ятали і показували улюблені місця філософа (дуб, криницю).У фольклорі села Сковорода виступає як захисник селян від панського гніту, могутній, але добрий чарівник. Цей фольклор мало пов’язаний з книжковою традицією про мислителя. Особливу цікавість до ідей просвітителя виявляли бідніші селяни. Члени «Просвіти» у 1917-1922 рр. впорядковували його могилу. Навпаки, відверту надругу над нею вчинив місцевий священик.

2.  Створити в селі музей Г.С. Сковороди і взяти його могилу під охорону держави вперше запропонував Д.І. Багалій (у листі до наркома освіти Г.Ф. Гринька від 24.01.1922 р.). Цей задум був підтриманий Науковим комітетом Головпрофосвіти УСРР, який вирішив (у зв’язку з відзначенням 200-річчя з дня народження філософа) реставрувати могилу Сковороди і влаштувати в селі музей-бібліотеку його імені. У грудні 1922 р. село відвідала комісія губнаросвіти (з трьох слухачів Харківських педагогічних курсів ім. Г.С. Сковороди). На загальних зборах селяни підтримали згадане рішення, а також запропонували створити парк навколо могили, перейменувати село на Сковородинівку і відкрити у ньому українську школу та обрали постійний комітет по вшануванню пам’яті Г.С. Сковороди на чолі з Л. Кравченко. 24 грудня 1922 р. в селі було урочисто відзначено (силами школи та «Просвіти») ювілей поета.

3.  Турботами вищезгаданого сільського комітету територію навколо могили 1923 р. було виділено як парк-заповідник і огорожено. Село перейменовано на Сковородинівку 1924 р. Задум комітету створити музей біля могили (у приміщенні каплиці Ковалівських) не був реалізований. На кошти, переважно зібрані самими селянами, було створено пам’ятник поетові. 20 червня 1926 р. відбулося урочисте відкриття пам’ятника (за участю Д.І. Багалія, представників органів влади та культурної громадськості). Тоді ж пам’ятні місця села обстежила завідувачка Музею Слобідської України ім. Г.С. Сковороди Р.С. Даньківська.

4.  З 1926 р. екскурсії по сковородинівських місцях села добровільно проводив селянин Ю.С. Деряга. 1960 р. було відкрито громадський, а 1972 р. - державний літературно-меморіальний музей Г.С. Сковороди.