Конференція, присвячена 95-річчю XII Археологічного з’їзду
Тези наукових доповідей (повідомлень)
Колекція музею історії музичної школи постійно поповнюється новими матеріалами. Цінним уявляється зібрання відеоматеріалів, які можна умовно поділити на три нрупи. До першої входять відеозаписи видатних майстрів В. Горовця, А. Рубінштейна, А. Мікельанджелі, Г. Гульда та інших, зібрані зусиллям завідуючого фортепіанним відділом школи В. Макарова. Неперевершені зразки виконавства допомагають виховувати молодь. Вони використовуються на уроках з фаху в індивідуальному чи колективному перегляді. Другу групу становлять відеозаписи виступів учнів на конкурсах, в концертах, вистави дитячих опер тощо. Матеріали такого роду мають цінність для вивчення історії школи. Третя група відеоматеріалів про видатних музикантів у стадії формування.
Цінним надходженням до відеоколекції музею можна вважати відеофільм «Сюїта долі», пов’язаний з ім’ям О. Горовиця. [1] Музична сім’я Горовців знаменита не тільки завдяки блискучому успіху Володимира Горовця – «дива ХХ ст.».
Прізвище Горовиць тісно пов’язане з історією Харківської середньої спеціальної музичної школи. Тут з 1947 до 1984 р. викладала Регіна Самійлівна Горовиць, сестра великого піаніста. У першій чверті ХХ ст. у Харкові працював дядя Регіни та Володимира – Олександр Йохимович Горовиць (1876-1927) – педагог, концертуючий піаніст, музичний критик, пропагандист творчості О. Скрябіна.
Саме йому, видатному, але не відомому так, як він на те заслуговує, музичному діячу, присвячено цей фільм. Основу його становлять архівні матеріали та спогади онука О.Й. Горовиця Олександра Марковича Виноградова-Горовиця. Фільм розповідає про період життя О. Горовиця, пов’язаний з Харковом. Він складається з 6 частин, кожна з котрих починається словами Г. Ахматової, що влучно націлюють на зміст частини. І частина «Дім» – про уклад сім’ї, виховання дітей, особливості особистості О. Горовиця. ІІ частина «Становлення» – про дитинство, роки навчання у Києві, успішне закінчення консерваторії у Москві у класі О. Скрябіна. ІІІ частина «Була музика» – розкриває, яким значним центром культури був Харків у кінці ХІХ – на початку ХХ ст. Концерти П. Чайковського, А. Рубінштейна, Й. Гофмана, Є. Петрі, Ф. Шаляпіна, В. Горовиця – створювали атмосферу духовного свята. IV частина «Скрябін» присвячена учителю О. Горовиця, якого він обожнював, про їх взаємовідносини, про гастролі О. Скрябіна у Харкові у 1913 та 1915 рр. V частина «Володимир» – розповідає про короля піаністів, про його становлення та вплив на нього дяді. Ми дізнаємося про маловідомі факти тривалого перебування (1923-1925 рр.) Володимира Горовиця у Харкові, про його заняття під керівництвом О. Горовиця.VІ частина «Вихід» – про останні роки життя О.Й. Горовиця, долю його родини після від’їзду Володимира «назовсім».
Фільм зроблено високопрофесійно, влучно підібрана музика, що супроводжує майже кожен кадр, дуже вдала операторська робота.
Цей фільм – добрий подарунок телекомпанії «Зодчий» музею Харківської середньої спеціальної музичної школи. Розкриваючи маловідомі сторінки театрального та концертного життя Харкова у першій чверті ХХ ст., він з успіхом може бути використаний для вивчення історії фортепіанного мистецтва.
1. Сценарій – В. Кравець, О. Єлагіна, режисер – О. Єлагіна, оператори – А. Єлагін, А. Коровай, звукооператор А. Коровай, консультант – О.Ю. Лейбфрейд. Спогади – О.М. Виноградов. Тривалість – 35 хв. Виробництво телекомпанії «Зодчий», Харків, 1997 р.