Музей: історія і проблеми сьогодення
Тези наукових доповідей (повідомлень)
Специфіка музейної експозиції, яка присвячена кам'яному віку, особливо палеоліту та мезоліту, полягає в особливостях речей, що подаються. Матеріальну культуру кам'яного віку представляють майже виключно вироби з каменю (переважно кременю), що в "чистому вигляді" зрозумілі лише фахівцям. Для того, щоб розібратися у формах та функціях знарядь, необхідні докладні підтекстовки та пояснення екскурсовода. Тому важливим елементом побудови експозиції с реконструкції, що додають наочності поданому матеріалу.
При створенні археологічної експозиції "На перехрестях століть" у Харківському історичному музеї були використані різноманітні засоби подачі матеріалу, що покликані допомагати його сприйняттю відвідувачами. У вітринах, що присвячені кам'яному віку, були використані графічні реконструкції технологічних операцій виробничих процесів, зовнішнього вигляду та способів роботи знаряддями, а також реконструкції їх втрачених (тих. що не збереглися) елементів.
Поруч із крем'яними нуклеусами та знаряддями, що походять із пізньопалеолітичної стоянки біля с. Синичине, вміщена графічна реконструкція, яка демонструє послідовність операцій їх виготовлення. За допомогою графічних реконструкцій показані способи добування первісною людиною вогню, конструкція пізньопалеолітичного житла з кісток мамонту (Мезин), зовнішній вигляд та конструкція дерев'яних луків. Мезолітичне вкладишеве знаряддя реконструйоване за допомогою поєднання оригіналів-мікролітів та сучасної дерев'яної основи.
У вітрині, що присвячена неоліту, реконструйована система кріплення крем'яного тесла (оригінал) до рукоятки з дерева. На графічній реконструкції показані можливі варіанти кріплення неолітичних сокир У реконструкції неолітичного луку використані промальовка та оригінальний крем'яний наконечник. Той самий спосіб використаний при експонуванні кераміки: на фоні промальовки сосуду вміщений глиняний фрагмент. За допомогою графічних реконструкцій показано зовнішній вигляд дерев'яного човна та ткацького верстата, спосіб виготовлення дерев'яного посуду.
Присутність у структурі експозиції реконструкцій виробничих процесів та речей дає змогу екскурсоводові більш наочно охарактеризувати історичну епоху, донести до слухачів її неповторний колорит.