Ця веб-сторінка ліцензована на умовах CC BY-SA 4.0

× Зверніть увагу, що ця виставка є архівною, вона вже не проходить у музеї! Перелік актуальних виставок, можна подивитися у розділі Виставки.

Наш край у IX-XVIII століттях

Вартість квитка:  6 (4) грн

Місцезнаходження: 1 поверх

Експозиція розповідає про історичне минуле України та особливості розвитку нашого краю від становлення давньоруської держави і до падіння козацької держави - Гетьманщини.

Знайомство з історією починається з епохи Київської Русі, до складу якої входила північно-західна частина Харківщини. Одним з найбільш відомих міст нашого краю того часу було згадуване в літописах місто Донець. Окрім предметів, знайдених під час розкопок цього міста, в експозиції також представлені предмети, які розповідають про високу культуру давньоруської держави: срібні жіночі прикраси - браслети, скроневі кільця, шийна гривня; зброя – мечі, сокири, наконечники стріл та списів; гроші – срібні гривні, дирхеми.

Матеріали, що висвітлюють трагічні події часів монголо-татарської навали, литовської держави та польського поневолення, підводять відвідувача до подій наступного, героїчного етапу національної історії – Козацької доби. За допомогою клейнодів, холодної і вогнепальної зброї козаків (гармати, кремнієві рушниці, шаблі, пороховніці), їх одягу та побутових речей, представлений період виникнення козацтва та Запорізької Січі.

Виступи, повстання та війни проти іноземних поневолювачів, які переросли в Національно-Визвольну війну середини ХVІІ ст. склали нову сторінку історії народної звитяги. Озброєння та обладунки їх противників – війська польського, татар та турків, зайняли свою нішу в експозиції.

Трагічний період Руїни – спустошення цілих регіонів України внаслідок безперервних воєн та поступове знищення козацької автономії аж до падіння козацької держави – Гетьманщини, перекривається позитивним процесом, що розгортався в той період. Це був процес перетворення невеликої фортеці, що знаходилась на кордоні з татарським степом, у велике місто – Харків. Експозиція розповідає про заселення слобідських земель, заснування Харківської фортеці, побут, господарську діяльність та духовне життя харків'ян другої половини XVII - XVIII століттях.