Харківський історичний музей

Харківський історичний музей приймає картки єПідтримка

Ця веб-сторінка ліцензована на умовах CC BY-SA 4.0

× Зверніть увагу, що ця виставка є архівною, вона вже не проходить у музеї! Перелік актуальних виставок, можна подивитися у розділі Виставки.

Слобожанські мотиви. Етнографія краю

Слобожанські мотиви. Етнографія краю

 Вартість квитка:  6 (4) грн

 Місцезнаходження: 3 поверх


Експозиція була відкрита у вересні 2010 року і присвячена неповторній та самобутній етнографічній спадщині Слобожанського краю. Вона допомагає відвідувачам заглибитися в атмосферу старовини та здійснити цікаву подорож у минуле нашого краю, що став батьківщиною для вихідців із різних місцевостей України та Росії. Створена ними духовна і матеріальна культура, що розвивалася і удосконалювалася протягом багатьох століть є невичерпним джерелом народної мудрості й таланту.

Експозиція охоплює широке коло етнографічних питань і знайомить відвідувачів з історією Слобожанського краю, із своєрідною красою традиційної архітектури, матеріальної та духовної культури, пісенним та музичним світом місцевого населення, їх головними заняттями, звичаями, традиціями та обрядами. Матеріали із цих тем надані у відтворених реконструкціях селянського подвір'я, інтер’єрах хати, чоловічої майстерні, куточку ткацтва та вишивки. Саме ці предмети, що були виготовлені руками майстрів, є типовими і характерними для нашого регіону та яскраво ілюструють і розкривають дух, уподобання, уміння слобожан.

Значне місце в експозиції надано одному із найголовніших компонентів етнографічної культури – селянській оселі, оскільки, саме вона відігравала важливу роль в житті кожної людини і була для неї ніби центром Всесвіту. Відвідувачі наочно можуть побачити внутрішнє планування селянської оселі: “покуть” - святий кут з іконами; “робочий кут” із піччю, посудом та предметами господарчого вжитку; місце для вживання їжі та відпочинку.

В експозиції представлено чимало взірців жіночого ремесла - ткацтва та вишивки. Серед них численні елементи українського та російського народного вбрання ХVІІІ – ХІХ століття, які яскраво відбивають культурно — побутові контакти слобожан і характеризують смаки та працелюбність жіночого населення нашого краю. До уваги відвідувачів - сорочки, плахти, керсетки домашнього виготовлення і справжній витвір мистецтва – юпка, що була схвалена французькими модельєрами ще у ХІХ столітті. Знайшли своє місце в експозиції і унікальні доповнення до костюма - жіночі прикраси ХVІІІ-ХІХ століття – дукачі, дукати, сережки, скляне та коралове намисто.

В експозиції особлива увага надана різноманітним рушникам – найголовнішим оберегам слобожан, які супроводжували людину протягом усього життя і в радості і в горі. Вони були неодмінним атрибутом народного побуту, обрядовості та традиційною окрасою селянського житла. Вишивка на них вказує на його призначення (“втирач”, “кілковий”, “божник”, весільний тощо).

Про високу творчу винахідливість та фантазію чоловічого населення нашого краю свідчать вироби слобожанських чоботарів, гончарів, ковалів, гутників, столярів, бондарів. Цікавим серед них є дивовижний, філігранної роботи, комплект українського селянського посуду, що був виготовлений слобожанськими майстрами і отримав першу премію на Паризькій виставці в 1888 році.

Розмаїте багатство етнографічних матеріалів, що представлене в експозиції, є важливим джерелом історико-культурної спадщини Слобожанської землі, взірцем народної творчості, таланту та носієм історичної пам'яті.