Харківський історичний музей

Стан, вивчення, охорона та збереження Верхньосаатівського археологічного комплексу

Бражник Ніна Михайлівна

2001

Сьомі Сумцовські читання : збірник матеріалів наукової конференції з міжнародною участю «Історія та археологія Слобожанщини в музеях Харківщини. До 100-річчя відкриття Салтівської культури», 12 квітня 2001 р. – Х. : [Видавництво ХНАДУ], 2002.

Відкриття салтівського некрополя, яке відбулося в 1900 році місцевим вчителем Василем Олексійовичем Бабенко, дало поштовх іншим пошуковим археологічним дослідженням, які привели до відкриття городища, селища та фортеці з цитаделлю.

Завдяки залученню матеріалів досліджень археологів, істориків, етнографів, антропологів була відтворена картина духовного та матеріального життя племен, які мешкали на місці теперішнього села Верхній Салтів. Культура виявилася настільки своєрідною, що її було виділено в окрему, Салтівську (за назвою населеного пункту, де були знайдені перші поховання).

В VIII-Х ст.ст. н.е. територію, на якій розташоване село Верхній Салтів, заселяли племена аланів та праболгарів, які були підвасальні Хазарському каганату.

На глиняних пагорбах правого берега Сіверського Дінця (старовинного Сіргіса) була збудована кам'яна фортеця з цитаделлю. Навколо фортеці виріс великий посад, селище. Городище з трьох боків, крім зверненого до річки, було оточене земляним валом і ровом. Товщина стіни фортеці сягала чотирьох метрів, кладка стін була панцирна. Панцир складався з кам'яних плит великих розмірів, внутрішня частина панциру засипана щебенем, землею, уламками кераміки, все це кілька разів заливалося водою та утрамбовувалося.

Щорічно в Верхньому Салтові працює по кілька експедицій з різних місць світу. Кількість знахідок за рік сягає кількох тисяч. Скільки предметів музейного значення знайдено за всі сто років дослідження?! Триста тисяч? П'ятсот тисяч?

В наш час розкопки набувають грандіозного розмаху, і це непокоїть. Крім науковців ринули сюди туристи, шукачі скарбів, володарі дач. Всі гуртом товчуться на старовинних катакомбах, городищі, селищі. Після себе залишають сплюндрований ландшафт. Комплекс руйнує не лише хижацьке ставлення духовних браконьєрів, а й природні фактори.

На думку фахівців, у регіоні понад 50 тисяч катакомб. З 1901 року досліджено десь 1200 поховань. Отже ще досить не на одне сторіччя. Аби ці дослідження проводились цивілізованими методами. Треба позбутися провінційності, хуторянства й приблизитись до світового рівня.

Розкопки, знахідки, описи, креслення, знімки, звіти, статті, дисертації, книги... Для науковців тут справжня археологічна царина, вони стараються більш досконально прочитати архів тисячоліть землі. Збільшуються фонди музеїв, значно поповнюються уявлення про життя і побут місцевих племен, що селились у VIII-Х ст.ст. н.е. на березі Сіверського Дінця - старовинного Сіргіса.

З усіх континентів приїздять до нас історики, аби бодай поглядом причаститися до нашої історії. Час поміркувати про відкриття туристичного маршруту до заповідника. Але нинішній його стан не привабливий для сучасного туриста, й потребує іншого, більш презентабельного оформлення.

Потрібна повна реконструкція комплексу - від перебудови приміщення музею, реставрації частини муру фортеці до спорудження об'єктів відпочинку: автокемпінгу, причалу для катерів та яхт, кав'ярні, сауни, відкриття майстерні для виготовлення сувенірів тощо.

Але на бюджетні кошти надіятися не приходиться.

Можливо, знайдуться люди, не байдужі до історії і культури рідного краю, які не побояться вкласти в розвиток такого унікального місця кошти. Ми впевнені, що віддача, хай не відразу, буде. Прийде час, коли історико-археологічний музей-заповідник "Верхній Салтів" стане місцем паломництва науковців і туристів всього світу.

Вовчанським відділом культури, Верхньосалтівською сільською радою та музеєм-заповідником заплановано наступні заходи щодо святкування 100-річчя Салтівської культури:

1.Урочисте засідання, на яке будуть запрошені світила вітчизняної історії, діячі культури, представники адміністрації району та області, співробітники музеїв області та сусідів з Росії - Шебекінського історичного музею, з яким підтримуються тісні зв'язки. (Сценарій свята готовий, термін - серпень 2001 р.).

2.Друкування:

-карток "Запрошень" до свята;

-рекламних проспектів;

-фотопутівника "Історико-археологічний музей-заповідник "Верхній Салтів" (фотографії і текст готові);

-книги "Знайомтесь, - Верхній Салтів. Історія, археологія, етнографія та сучасне життя села" (рукопис готовий).

3.Виготовлення значків з логотипом музею-заповідника (ескіз готовий).*

4.Створення нового розділу в музейній експозиції, присвяченого історії дослідження Салтівського комплексу

Надання одній із вулиць села Верхній Салтів імені В.О. Бабенка, а також пошук його могили.