Харківський історичний музей
Замовлення екскурсій
 +38(057)7313568

До питання атрибуції західноєвропейської портретної мініатюри

Мельничук Людмила Юріївна

2002

Восьмі Сумцовські читання : збірник матеріалів наукової конференції, присвяченої 100-річчю XII Археологічного з’їзду, 12 квітня 2002 р. – Х. : [Видавництво ХНАДУ], 2003.

Колекція мініатюри Харківського художнього музею налічує 23 твори західноєвропейських художників і за часом відноситься до кінця XVIII-XIX ст. - періоду розквіту цього мистецтва. Мініатюра надійшла до музею з Головного універмагу в 1950 р. (за винятком однієї, що знаходиться в колекції з 1934 р.).

Уся мініатюра виконана на кіоті в техніці акварелі, гуаші. Особливе поширення мініатюра на кістці одержала з кінця XVIII ст. (поступово витіснивши у більш ранню на емалі), як більш легка у виконанні, що більше відповідала духу часу безпосереднім зображенням моделі, і була більш дешева.

Хоча мистецтво мініатюрного живопису включає різні жанри, провідна роль належала портрету. Він відповідав тим потребам, що тепер задовольняє фотографія. У колекції ХХМ - 22 жіночих портрета і мініатюра, написана з картини А. Кабанеля "Народження Венери". Мода на мініатюрний портрет поширилася на початку XIX ст. у зв'язку з наполеонівськими війнами. У наш час мініатюра має іконографічну, історико-культурну і документальну цінність.

Атрибуція творів з колекції нашого музею проводилася з урахуванням особливостей вивчення мініатюри. Ці особливості істотно відрізняють мініатюру від інших видів мистецтв: нерідко вона виконувалася з живописних оригіналів, але художники-мініатюристи творчо переробляли їх, видозмінюючи колорит і композицію; виконували мініатюру, як правило, у декількох екземплярах і художник підписував перший або взагалі не ставив підпис; мініатюра користувалася такою популярністю, що нею займалися буквально всі: і художники-професіонали, і аматори, і діти, до яких наймали вчителів-художників. Нарешті, людей, зображених на мініатюрі і сьогоднішніх дослідників відокремлюють сторіччя. Тому в багато разів збільшується цінність того, що в результаті досліджень вдається встановити або доповнити.

Ряд мініатюр було атрибутовано після їхнього надходження до музею. Це портрет Анни-Марії Бурбон де Конті, дружини Пилипа IV, сина Людовика XIV, портрет Марії-Луїзи де Тассіс, виконаний із живописного портрета А. ван Дейка і портрет Генрієтти Зонтаг (художник Антон Ріхтер, професор Віденської академії мистецтв), відомої німецької, оперної співачки. Її зобразив у костюмі донни Ганни (опера В. А. Моцарта "Дон Жуан") французький художник Поль Деларош. Подарований співачці портрети 1890 р. надійшов у Дрезденську картинну галерею, де знаходився до 1945 p., коли загинув під час військових дій. Зменшене повторення цього портрета знаходиться в Ермітажі, але наша мініатюра виконана, можливо, із живописною оригіналу Дрезденської галереї, про що свідчать розбіжності в костюмі.

На теперішньому етапі вивчення колекції мініатюри вдалося встановити особу, зображену на іншому творі Антона Ріхтера (інв. № 115 "Жіночий портрет'''), у відношенні якого довгий час існувало дві версії. Відповідно до першої, на ній зображена Марія-Луїза Австрійська - французька імператриця, друга дружина Наполеона. За іншою версією - Луїза - королева прусська. У книзі "Вітчизняна війна і російське суспільство, 1812-1912" (том 1, Москва, надання Т-ва Ситіна, 1912 р.) знайдена, репродукція парадного портрета королеви прусської. При порівнянні мініатюри і портрета був зроблений висновок про те, що мініатюра виконана саме з цього живописного оригіналу і зображена на ній Луїза, королева Пруссії.

У процесі вивчення мініатюри цінні відомості можливо одержати, звернувшись до размонтування. Однак обрушення, у яке вміщена мініатюра, складає з нею єдине ціле і не завжди цей процес можливий. У березні 2002 року у реставраційній майстерні ХХМ було проведено цю кропітку роботу. Її результати виправдали наші чекання: під рамками виявлено імена художників і монограма Й.М. Хольдер (німецький художник-мініатюрист), Е. Finot, W.K. На трьох мініатюрах були імена тих, хто зображений: M-meFinow, AmaliaAugustavonBauern, ReginevonDaksenberger. Причому на останній мініатюрі стояло й ім'я художника - J. Stieler. Оскільки на лицьовій стороні цієї роботи зазначене ім'я художника, що виконав мініатюру - Kraft(Марі Крафт - австрійська художниця-мініатюристка), було зроблено висновок, що J. Stielerє автором живописного оригіналу, з якого виконано мініатюру.

Цінну колекцію мініатюри, якою володів наш музей до Великої Вітчизняної війни, не було евакуйовано до Сибіру у 1941 році. Це мало трагічні наслідки. З усієї довоєнної колекції дивом уціліла лише одна робота. У Державному обласному архіві Харківської області знаходиться документ про те, що художник Кияшко передав у вересні 1943 р. збережені експонати УКГ. У списку зазначено і мініатюру Августа фон Медвея - австрійського художника-мініатюриста, поляка за походженням. У 1850-і рр. Медвей працював у Одесі, Москві, Петербурзі, а близько 1863 р. оселився в Харкові, де прожив до своєї смерті в 1870 р. На жаль, звернення в обласний архів не дало позитивних результатів. Архів же католицької церкви не зберігся. По зачісці, костюму можливо визначити час написання мініатюри - це 1850-1860-і рр. З цього можливо зробити висновок, що роботу виконано в Харкові і зображено на ній харків'янку. Вона цікава також тим, що написана в другій половині XIX ст. А навіть у колекціях мініатюри великих музеїв зустрічаються лише одиничні експонати цього періоду, тому що з середини XIX ст. у зв'язку з появою фотографії мініатюрний портрет переживає занепад, а до початку XX в. перестає існувати і перетворюється в предмет збирання і дослідження.

Вивчення колекції західноєвропейської мініатюри в збірці ХХМ не завершено. Поставлено нові питання, рішення яких обіцяє нові відкриття.