Харківський історичний музей

Розвиток музейної справи Харківщини у 2008 р.

Панченко Алла Володимирівна

2010

Шістнадцяті Сумцовські читання : збірник матеріалів наукової конференції, присвяченої 90-річчю із часу заснування Харківського історичного музею, 16 квітня 2010 р. – Х. : Оригінал, 2010.

Протягом 2008 року, не зважаючи на кризові явища в економіці, на Харківщині продовжилася тенденція підвищення рівня всіх напрямків музейної діяльності.

Визнанням успіхів харківських музейників є Укази Президента України про надання статусу «національний» Літературно-меморіальному музею Г.С.Сковороди та Меморіальному комплексу «Висота Маршала І.С.Конєва». Також важливим зрушенням для подальшого розвитку музейної справи на Харківщині є рішення обласної ради про надання згоди на прийняття у комунальну власність області Чугуївського художньо-меморіального музею І.Ю.Рєпіна та Історико-археологічного музею-заповідника «Верхній Салтів».

У 2008 році розпочав роботу Харківський музей приватних колекцій, про створення якого давно мріяли харківські митці.

Великим успіхом є передача будівлі колишнього Шляхового палацу Чугуївському художньо-меморіальному музею І.Ю.Рєпіна.

З метою створення належних умов для функціонування музейних закладів у звітному році на ремонтні роботи було виділено понад мільйон гривень.

Продовжено капітальний ремонт Харківського історичного та Ізюмського краєзнавчого музею. Виділені кошти на ремонт та створення експозиції Історико-археологічного музею-заповідника «Верхній Салтів» та Обласної художньої галереї «Мистецтво Слобожанщини». . Після пожежі у січні 2008 року проведений великий обсяг робіт по відбудові Меморіального музею-квартири сім’ї Гризодубових.

Протягом року значна увага приділялася поліпшенню умов зберігання музейних колекцій. Так був проведений капітальний ремонт опалювальної системи в меморіальному будинку Чугуївського художньо-меморіального музею І.Ю.Рєпіна, Історико-археологічному заповіднику «Верхній Салтів»та у Верхньобишкинському краєзнавчому музеї, під час якого парове опалення було замінене на більш ефективне електричне.

Капітальний ремонт опалювальної системи проведено у Первомайському краєзнавчому музеї. Частковий ремонт тепломережі проведений у Красноградському та Великобурлуцькому краєзнавчих музеях.

У Красноградському музеї, крім цього, придбано нове обладнання для фондосховища.

Також було проведено низку заходів щодо посилення охорони музейних предметів.

Протягом року зміцнюється матеріально-технічна база музеїв. Були виділені кошти на придбання автомобіля «Газель» для Харківського історичного музею. Придбана комп’ютерна техніка в Харківський історичний музей, Зміївський, Дворічанський, Ізюмський краєзнавчий музеї, цифрові фотоапарати в Харківський історичний, Богодухівський, Балаклійський, Ізюмський краєзнавчий музеї, цифрові відеокамери плазмові телевізори та системи домашніх кінотеатрів до них в Харківський історичний та Зміївський краєзнавчий музеї.

Завдяки збільшенню фінансування та створенню більш сприятливих умов для роботи музейних співробітників вдалося підвищити результати на всіх напрямках музейної діяльності.

Так кількість відвідувачів музейних закладів Харківщини цього року вперше за часів Незалежності перевищила 1 мільйон, склала 1071000 осіб, що на 78,8 більше ніж 2007 року. Загальна кількість екскурсій становила 12724, – на 2295 більше ніж у попередньому році.

Проведено 491 виставку (у 2007р. – 447), у тому числі 2 виставки були проведені за кордоном: у рамках програми «Українська весна» в м. Познань, Республіка Польща, та в Державному Центрі Фотографії Росії в Санкт-Петербурзі. Обидві виставки проведені Харківською міською галереєю ім. С.В.Васильківського.

На 6556 предметів поповнилися музейні збірки, з них 2017 – склали археологічні знахідки. Загалом, кількість експонатів у цьому році склала 450927 предметів.

Слід відзначити, що останнім часом крім звичних форм роботи з відвідувачами харківські музейники намагаються включити до свого арсеналу нові прогресивні напрямки.

Вже є загальновідомими щорічні фестивалі «Сковородинівська весна» (Літературно-меморіальний музей Г.С.Сковороди), музейне свята, присвячене дню народження І.Ю.Рєпіна (Чугуївський художньо-меморіальний музей), свято Івана Купала у с.Чемужівка, у підготовці й проведенні якого активну участь бере Зміївський краєзнавчий музей.

2008 року до цієї роботи долучився Ізюмський краєзнавчий музей. У межах святкування дня Міста музеєм був підготовлений та проведений історико-мистецький фестиваль «Меч Святослава», що мав дуже великий успіх у ізюмчан та гостей міста.

До найбільш масштабних проектів 2008 року можна віднести четвертий фестиваль молодіжних проектів «Нон Стоп медіа», проведений Харківською Міською Галереєю. Крім цього, під час святкування ювілею всесвітньовідомого фотографа Бориса Михайлова, було започатковано бліц-фестиваль актуального мистецтва «БОБ-фест», одним з організаторів якого також стала Харківська Міська Художня Галерея.ектів.

Активно впроваджуються в роботу методи музейної педагогіки. У Чугуївському художньо-меморіальному музеї І.Ю.Рєпіна розроблені цикли занять «І оживають речі»й «Абетка мистецтва», у Харківському художньому музеї працюють музичний клуб «Фермата», розроблені і діють музейні програми програма «Краса врятує світ» та «Митці майбутнього», розроблена інтерактивна освітня програма у Харківському літературному музеї.

Разом з тим, ціла низка проблем вже роками залишається невирішеною.

Вкрай незадовільною є охорона музеїв. Не відповідають нормативним вимогам організація охорони жодного з районних музеїв, а також Меморіального музею-квартири сім’ї Гризодубових, Міського музею К.І.Шульженко. Всі ці музеї не мають не тільки міліцейської або спеціалізованої охорони, у деяких з них (Барвінківському, Балаклійському, Богодухівському, Чапаєвському, Валківському, Великобурлукському, Верхньобишкинському, Дворічанському, Лозівському, Сахновщинському, Краснопавлівському краєзнавчих та Історико-археологічному музеї-заповіднику «Верхній Салтів») відсутня навіть сторожова охорона. Жодний з районних музеїв не має відповідної до сучасних вимог охоронної сигналізації, і, таким чином, єдиним захистом цих музейних колекцій є, у кращому випадку, грати на вікнах.

З 52 музейних будівель 26 потребують капітального ремонту. При цьому, через поганий  стан деяких будівель створюється велика загроза для збереженості музейних предметів. Так у експозиційних залах Меморіального комплексу «Висота Маршала І.С.Конєва» роками протікає стеля, при цьому вже постраждали від замокання ряд експонатів. У Печенізькому районному краєзнавчому музеї вода стікає по стінах фондосховища, через що у приміщенні підвищена вологість, яка зашкоджує музейним предметам. У Богодухівському краєзнавчому музеї відсутнє опалення тощо.

Не у найкращому стані перебувають музейні експозиції Харківщини. Через брак коштів навіть найбільші музеї працюють на старому обладнанні, більшість музеїв Харківської області не в змозі замовити художні проекти. А ряд музеїв через відсутність експозиційного обладнання (Валківський, Ізхюмський, Люботинський, Куп’янський, Печенізький) взагалі працюють у виставковому режимі.