Харківський історичний музей

Медаль «За взятие Парижа 1814» у колекції ХІМ

Пашкова Ганна Вікторівна

2010

Шістнадцяті Сумцовські читання : збірник матеріалів наукової конференції, присвяченої 90-річчю із часу заснування Харківського історичного музею, 16 квітня 2010 р. – Х. : Оригінал, 2010.

Вітчизняна війна 1812 р. залишила глибокий слід на суспільному житті Росії та мала велике історичне значення. Завдяки героїчній боротьбі Російського народу була не тільки усунена загроза розчеплення країни, але і склались передумови для визволення Європи від наполеонівських тиранів. Перемога над наполеонівською армією мала великий вплив на розвиток соціального і політичного життя Російського народу.

У числі індивідуальних знаків відзнак, якими нагороджували в цей час офіцерів російської армії за бойові заслуги є різні російські ордени почесна золота холодна зброя, медаль «За храбрость», серед цих відзнак особливо почесним був Воєнний орден Св. Георгія. Ще у 1807 р. для нижчих чинів (солдатів і унтер-офіцерів) був запроваджений Знак Воєнного ордена (Георгіївський солдатський хрест), який існував 110 років. Їм нагороджували і солдат у війну 1812 р. До 1856 р. цей знак не мав ступеня, і приналежність його до часів Вітчизняної війни 1812 р. була встановлена лише тільки за номерами, які вибивались на зворотному боці хреста. Також до бойових індивідуальних нагород відноситься підвищення у чині, переведення у більш привілейовані роди військ, вручення коштовних подарунків або грошових виплат, особисті нагороди і рескрипти.

Цікавим фактом є те, що до цього ряду відносяться нагороди іноземних країн, призначених для російської армії. Найбільш відома є прусська нагорода - «Кульмский крест». Цей хрест був запроваджений прусським королем Фридрихом Вильгельмом ІІІ для часті російської гвардії (солдатів, офіцерів, генералів), які виявили героїзм у бою при Кульмі 13 грудня 1813 р. Тоді кожен другий з російських воїнів, що приймали участь у бою, був вбитий або поранений. За формою «Кульмский хрест» дуже нагадує німецький «Железный крест». Офіцерський хрест виготовлений зі срібла, за розмиром становить 44х44мм. вкритий чорною емаллю, солдатський – менший за розміром 42х42мм., зроблений з заліза і вкритий чорною фарбою. До нагороди цім хрестом було представлено 12066 чоловік (генерали, офіцери, унтер-офіцери, музиканти, та ін. чини). Нагородження затягнулось до 1815 р. коли живих учасників Кульмского бою залишилось не багато - більш ніж сім тисяч чоловік.

В епоху Вітчизняної війни існували також і колективні нагороди, якими відзначились цілі воєнні частини: нагородні прапори і штандарти, нагородні труби, особливі металеві значки з почесними написами на головні убори офіцерів і нижчих чинів, золоті петлиці на офіцерські мундири у відзначених артилерійських підрозділах. Також нагородний характер носили перейменовані армійські і єгерські полки: у гренадерських і кірасірських - у гвардійські, особистий гренадерський барабанний бой або «похід», призначення почесними полковими шефами монархів союзних держав і привласнення імен «вечных шефов в память 1812 года», з числа героїв епохи Вітчизняної війни.

Основні нагороди Вітчизняної війни 1812 р.:

1-3. Медаль на честь Вітчизняної війни 1812 р. (худ. Ф.П. Толстой);

4. Срібна медаль «1812 рік» для учасників бою.

5. Бронзова медаль «1812 рік» для дворянства і купецтва;

6. Мідний хрест «1812 рік» для священнослужителів;

7. Медаль для учасників ополчення 1807 р.;

8. Медаль для партизан які, найбільш відзначились у боях (для тих, які проживали в Московській губернії);

9. Мініатюрна копія нагород Вітчизняної війни 1812 р.(для носіння на фраку);

Останньою нагородою, пов’язаноюз наполеонівськими війнами, була медаль «ЗавзятиеПарижа». Вона була запроваджена 30 серпня 1814 р., карбувалася вона у сріблі, мала діаметр 28 і 22 мм. Також є кілька різновидів цих медалей, які менші за розміром – 12, 15, 18мм. Це так звані фрачні медалі, створені для носіння на цивільному одязі. Медаль має андріївсько-георгіївську стрічку. Така комбінована стрічка (блакитна і чорно-помаранчева) була вперше запроваджена в Росії. На аверсі медалі погрудне зображення Олександра І в лавровому вінці, голова повернута праворуч у сяйві променів, що йдуть від «всевидящегоока» над головою імператора. На реверсі у лавровому вінку напис у п`ятьрядків: «За/взятие/Парижа/19 марта/1814». Медальєр граф Ф. П. Толстой. Назва цієї медалі символічна – взяття Парижу не було пов’язане ні з драматичними подіями, ні з російськими військами, які в цій компанії приймали лише пасивну участь. Між запровадженням медалі і її виготовленням пройшло дванадцять років. За ці роки відбувалось багато подій: «стодней», битва Наполеона при Ватерлоо, реставрація династії Бурбонів. У той час у Парижі на троні сидів союзник Олександра І, тому він вирішує, що, буде не тактовним по відношенню до союзника видавати медаль «ЗавзятиеПарижа». Париж ніхто не брав, вирішив Олександр І. Париж добровільно відновив на престолі свого законного монаха. Після смерті Олександра І відношення з Францією були далекі від ідеальних і лише тоді Микола І наказав відкарбувати медаль, тим більше, що, на щастя, ніхто не скасував наказ про її запровадження. Слід було нагадати французам, що Париж ми все ж брали і Бурбони зобов’язанні своєю реставрації Росії. Медаль була виготовлена і нею були нагороджені генерали, офіцери, солдати учасники закордонної компанії до 19 березня 1814 р. Карбувалась ця медаль до 01 травня 1832 р. Усього за час нагородження цю медаль отримали 160 тисяч чоловік.

У колекції Харківського історичного музею, нажаль, лише дві медалі «ЗавзятиеПарижа 1814г.». Медалі надішли у музей у складі колекції відомого російського колекціонера Устіновського Володимира Миколайовича 09.08.1971р.. Колекція складалась з різноманітних орденів, медалі, знаків, монет, мала загальну кількості 46 штук. Медаль«ЗавзятиеПарижа 1814г.» (ОМЗ-2209), карбувалась у сріблі проба близько 600, вага 4,6 гр., d-21 мм.Другамедаль «ЗавзятиеПарижа 1814г.» фрачна (ОМЗ-2192) , яка виготовлялась зі срібла, проба близько 600, мала вагу 1,0 гр. та d-12мм.

Серед музейних предметів інвентарна група «Ордена, медалі, знаки» досить широко представлена у колекції Харківського історичного музею та налічує більше шести тисяч предметів різного періоду та різних країн світу. Серед яких у колекції є нагороди періоду Вітчизняної війни 1812 вони достойно представляють цей період.