Харківський історичний музей

Тих днів не змовкне слава (матеріали Великої Вітчизняної війни у зібранні сковородинівської ЗОШ 1-3 ступенів)

Корінько Людмила Миколаївна

2010

Шістнадцяті Сумцовські читання : збірник матеріалів наукової конференції, присвяченої 90-річчю із часу заснування Харківського історичного музею, 16 квітня 2010 р. – Х. : Оригінал, 2010.

65 років відділяє нас від закінчення Великої Вітчизняної війни. Все менше і менше залишається людей, які були свідками тих жахливих подій, все менше і менше серед нас тих, хто кував перемогу, хто визволяв нашу державу, а з нею і майже півсвіту, —  ветеранів. Завдання нашого покоління — шанувати тих  хто ще поряд із нами, спілкуватися з ними, допомагати, підтримувати, а найголовніше — зберегти спогади, відомості про учасників бойових дій і на основі такої інформації проводити виховну роботу серед молоді. Саме цим і займається педагогічний та учнівський колектив Сковородинівської загальноосвітньої  школи.

Учні і вчителі протягом десятиліть ведуть пошукову роботу: листувалися з родинами воїнів, які  загинули під час визволення Сковородинівки, зустрічалися з родинами загиблих, проводили і проводять анкетування, записують спогади  ветеранів, збирають їхні особисті речі, які так чи інакше пов'язані з перебуванням ветеранів на фронтах. Учасниками гуртка “Пошук” зібрано і оформлено інформацію про братські могили, що знаходяться на території Великорогозянської сільради, до якої належить школа.  Останнім напрямком пошукової роботи є збір нагород ветеранів-односельчан. Отож, щороку зібрання поповнюється новими експонатами.

Нині тут представлено альбом “Вони захищали село Сковородинівку”, де вміщено інформацію про солдат, які визволяли наше село: адресу, відомості про родичів, особисті речі: фото, похвальна грамота Шаврина Олексія; особиста справа, листи-трикутники з фронту, атестат Земзерова Валентина Михайловича, листи, що приходили від родичів. Зібрано інформацію про бійця, який не загинув під час звільнення села. Він неодноразовоприїжджавдо Сковородинівки — це Кармішин Віктор Васильович, житель міста Львова.

Учнями і вчителями  записано і упорядковано спогади  ветеранів: “Спогади про бої під Сталінградом” Харченка Степана Терентійовича, “До 50-річчя Великої перемоги ” - інформація про бойовий шлях Костенка Миколи Івановича, “Порятунок бійця” та “Окопщики” - спогади Дубовик Тамари Федорівни, учительки Сковородинівської школи. “Так починалась війна” довідуємося зі спогадів Клименка Івана Григоровича про перші дні війни, зі “Спогадів медсестри” дізнаємося про бойовий шлях тоді ще юної дівчини Ходак Євдокії Кіндратівни, яка працювала медсестрою у складі евакогоспіталю військової частини 1774. Про “Довгожданих НАШИХ” і про “Марш Перемоги” “розповідають” спогади Клименко Антоніни Олександрівни та Костоглодової Оксани Антонівни, колишніх учителів.

Цінними є рукописи Клименко А.О., Дубовик Т.Ф., Зірки І. Х. та Гурин В. Г. З останніми проведено зустріч, яку записано на відео. Диски представлені у виставці, нимикористуються класні керівники під час проведення годин спілкування. Дані матеріали використовують учні при написанні доповідей та інших робіт. Так на основі спогадів була написана  робота “Війна очима учителів-пенсіонерів ” і представлена на обласну акцію “Слобожанські дзвони Перемоги”, автор Борзов Я. Підсумком  однієї з пошукових експедицій стала робота “Пам' ятники розповідають”, автор Міхно О., даний матеріал теж поданий до  участі у вищезгаданій  акції.

У восьмидесяті роки у селі проживало більше тридцяти ветеранів, у дев'яностіроки у селі залишилося близько двадцяти. На жаль, на даний момент у селі проживає лише два ветерани. Про життя, бойовий шлях інших можна довідатися лише з анкет, які було оформлено за життя визволителів. Ці дані теж зберігаються у школі.

У січні 2010 року учителем предмета  “Захист Вітчизни” Ваком О.І. та учнями школи було розпочато роботу по збору нагород та особистих речей ветеранів. 

Учителеві та учням вдалося зібрати нагороди односельчан. Дехто їх передав сам, деякі з них (і таких, на жаль, більше) передали діти ветеранів. Ось частина з них:  “За оборону Ленінграда” вручено Теслу Марку Семеновичу, “За оборону Сталінграда” -  Смикову ВасилюМихайловичу “За відвагу”,  “За бойові заслуги” -  Лінивенку Костянтину Васильовичу, “За бойові заслуги” Костенку Миколі Іллічу, Зінченку Михайлові Порфиловичу “За мужність” 1999 року. Два ордени Великої Вітчизняної війни, якими нагороджені Смиков Василь Михайлович та Ємельяненко Іван Микитович, нагороди “За перемогу над Німеччиною” Смикова В.М., Корнієнка М.Д., “За перемогу над Японією” Лінивенка К.В. та Корнієнка М.Д., “Звільнення Праги” - Корнієнка М.Д. Представлені у зібранні і ювілейні медалі “Двадцять років Перемоги”, “Тридцять років Перемоги”, “Сорок років Перемоги”.

З особистих речей, які передали діти ветеранів, є довідки про поранення, військові білети, посвідчення ветеранів та ін. Усі ці експонати, зібрана інформація допомагає вихованню молоді,  сприяє збереженню світлої пам'яті про ветеранів та їхні подвиги.