Харківський історичний музей

Розвиток музейної справи Харківщини у 2009 р.

Панченко Алла Володимирівна

2010

Шістнадцяті Сумцовські читання : збірник матеріалів наукової конференції, присвяченої 90-річчю із часу заснування Харківського історичного музею, 16 квітня 2010 р. – Х. : Оригінал, 2010.

Кризові явища, що панували в українській економіці 2009 року, на жаль, негативно позначилися і на розвитку музейної сфери Харківської області. Позитивні зрушення, що спостерігалися у музейному будівництві Харківщини у 2007-2008 роках, загальмувалися, перш за все, через обмежене фінансування.

Так, не було виділено коштів на закупівлю  експозиційного обладнання, створення художніх проектів у Ізюмському, Куп’янському, Валківському краєзнавчих музеях, приміщення яких були в відремонтовані у попередні роки.  За таких умов, єдиним виходом для цих музеїв була робота у виставковому режимі.

Крім цього, не відтворена, по сьогодні, експозиція Меморіального музею-квартири сім’ї Гризодубових, що була знищена пожежею ще на початку 2008 року. Не закінчено ремонт в Історико-археологічному музеї-заповіднику «Верхній Салтів». Не в повному обсязі були проведені роботи з реконструкції Меморіального комплексу «Висота Маршала І.С.Конєва», будівля музею і на сьогодні продовжує підтоплюватися, спостерігається значне протікання крівлі, відсутня система водопостачання. Через ремонтні роботи у цих музеях перші два були закриті для відвідувачів взагалі, а музей Меморіального комплексу не приймав екскурсантів протягом півроку.

Все це, а також тривалий карантин у листопаді 2009р спричинили зменшення кількості відвідувачів харківських музеїв у порівнянні із 2008 роком. Однак, не можна не відмітити, що поза всі труднощі у звітному році кількість відвідувачів тільки комунальних музейних закладів міста та області склала 1041556 осіб, для яких було проведено 12885 екскурсій. У тому числі майже 241 тисячу прийняв Харківський історичний музей.

Разом з тим, музеї продовжили пошуки нових методів роботи з відвідувачами. Розроблені нові освітні програми для різних вікових  груп у Харківському літературному музеї. Також співробітниками Харківського літературного музею за участю фольклорного гурту «Височани» проводилися інсценізації українських народних казок та фольклорні свята У Куп’янському краєзнавчому музеї у звітному році розроблено та впроваджено програму  з музейної педагогіки «Музейні речі – легенди». Ще одним новим та цікавим заходом у цьому музеї є Великодній фестиваль за участю учнів міських і районних навчальних закладів, художників та майстрів Куп’янщини, підприємств хлібобулочної галузі та представників церкви.

Харківською міською художньою галереєю було організовано та проведено перший фестиваль вуличного мистецтва «StretArtFest», у рамках якого протягом чотирьох місяців за участю 39 професійних художників було створено 28 монументальних живописних панно, що прикрасили вулиці нашого міста, під час фестивалю була проведена трафарет-акція для всіх городян, а закриття відзначилося підсумковою фотовиставкою. Також Міська художня галерея цього року долучилася до міжнародного проекту «Ніч музеїв», під час якої була проведена акція молодого художника Гамлета Зіньковського «24 години на табуреті». Протягом року у галереї працювали і користувалися великою популярністю два аналітичних клуба інтелектуального кіно.

У Літературно-меморіальному музеї Г.С.Сковороди протягом року активно працював відеозал «Невичерпна криниця», у якому відвідувачі могли подивитися фільми з історичної та етнографічної тематики.

Активно проводилася виставкова робота. Протягом року у музейних закладах та поза музеями було відкрито 461 виставку.

Серед найбільш цікавих є виставки Харківського історичного музею «Україна козацька: погляд крізь століття» та «Харківщина у 1917-1940 роках», а також виставка «Сергій Васильківський – барбизонець з українською душею», що проведена у Київському музеї російського мистецтва за проектом Харківського художнього музею. Велику цікавість визвала виставка-показ весільних суконь, проведена Куп’янським краєзнавчим музеєм за участю підприємств міста, що працюють у галузі індивідуального пошиття одягу, квіткового дизайну, випічки хлібу.

Все більше уваги музейні співробітники приділяють популяризації краєзнавства та залученню до краєзнавчої роботи широких верств населення. Так, у звітному році було видано книги «Видатні люди Зміївщини» та «Зміївщина – Слобожанщини перлина», автором яких є директор Зміївського краєзнавчого музею Саяний М.І.

Краснопавлівським краєзнавчим музеєм 2009 року у співпраці з Лозівською телекомпанією «Сігма» було започатковано створення документальних фільмів про народних майстрів Лозівщини.

Співробітниками Літературно-меморіального музею Г.С.Сковороди спільно з Харківською державною академією дизайну та мистецтв та Малою Південною залізницею було започатковано проект «Жива вода», метою якого є упорядкування криниць Золочівського району. У рамках проекту було проведено екологічний семінар «Формування у громадян, зокрема молоді, дбайливого ставлення до водних ресурсів та довкілля».

В археологічній експедиції Харківського історичного музею під науковим керівництвом кандидата історичних наук Сніжко І.А. взяли участь вихованці археологічного гуртка Харківського міського палацу дитячої та юнацької творчості.

З метою популяризації краєзнавчих досліджень музеями Харківської області було проведено 12 конференцій, 2 семінари, 6 круглих столів у яких взяли краєзнавці, вчителі, учнівська та студентська молодь.

Традиційно пройшли етнографічні та історичні фестивалі, у підготовці і проведенні яких, брали активно участь музейні заклади Харківщини: «Сковородинівська весна», «Сьогодні Купала – завтра Івана» (Літературно-меморіальний музей Г.С.Сковороди), «Меч Святослава» (Ізюмський краєзнавчий музей),  фестиваль ветеранської пісні (Меморіальний комплекс «Висота маршала І.С.Конєва»), фольклорно-етнографічне свято Івана Купала у с.Чемужівка (Зміївський краєзнавчий музей).

З метою підвищення кваліфікації музейних співробітників Харківщини, було підготовлено та проведено семінар з питань визначення оціночної вартості музейних предметів, семінар з питань зберігання та експонування музейних предметів, що містять дорогоцінні метали та коштовне каміння, та виїзд до музеїв м. Полтави (Харківський історичний музей), проведений навчальний семінар для музейних працівників «Музейна педагогіка: відкритість, творчість, ефективність» (Харківський літературний музей).

Протягом року активно поповнювалися музейні збірки, кількість музейних предметів основного фонду склала 460431 предмет, що на 9504 предмети більше ніж у 2008 році.

З метою поліпшення умов зберігання фондових колекцій та розширення музейних експозицій, навіть за умов обмеженого фінансування, вдалося провести ремонтні роботи у Харківському художньому та Харківському історичному музеях, у краєзнавчих музеях Печенізького, Лозівського, Красноградського, Зміївського, Золочівського районів, проведені ремонтні роботи будівлі Штабів військових поселень у м. Чугуєві, для розміщення експозиції галереї «Лауреати премії ім.І.Рєпіна». Також у травні 2009р. до нового відремонтованого приміщення переїхала Обласна художня галерея «Мистецтво Слобожанщини».

Таким чином, ми бачимо, що навіть за умов складного економічного становища, завдяки самовідданій праці музейників, музейні заклади Харківщини продовжують розвиватися, переходячи на новий якісний рівень.