Харківський історичний музей

Висвітлення участі харків’ян у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у виставковій діяльності ХІМ

Мельникова Аліна Олександрівна

2011

Сімнадцяті Сумцовські читання : збірник матеріалів наукової конференції на тему: «Комунікаційний підхід у музейній справі як відповідь на потреби соціуму» (проводиться в рамках ХVII Сумцовських читань), 18 квітня 2011 р. – Х. : Майдан, 2011.

 

Трагічний день 26 квітня 1986 р. назавжди увійшов в історію як всенародна трагедія, що забрала і продовжує забирати життя багатьох людей. Героїчний подвиг ліквідаторів аварії залишається невичерпним джерелом патріотизму та віри у сили людства.

Проблема висвітлення цієї трагедії у всій її складності та гостроті постала вже у квітні 1986 р. Особлива роль у цій важливій справі належить саме такому ефективному засобу культурно-освітньої та виховної роботи у масах, як музейна справа.

Виходячи з цього, співробітники Харківського історичного музею вивчили та проаналізували опубліковані документи, наукові статті та популярну літературу, що дало змогу підготувати  у  1989 р. виставку «Чернобыль – горькая полынь». На ній були представлені плакати, брошури, які розповідали про аварію на Чорнобильській АЕС та її наслідки.

У наступні роки дослідження теми Чорнобилю було продовжено. Експедиція, організована у с. Вільче Вовчанського району, дала змогу познайомитися з чорнобильськими переселенцями, які тепер мешкають у Харківській області, і записати їхні спогади про цю біду та зібрати необхідні матеріали. З’явилася можливість для спілкування з безпосередніми учасниками ліквідації аварії.

У 2001 р. у музеї була створена виставка, присвячена 15-й річниці аварії на Чорнобильській АЕС, на якій експонувалися документи, плакати, брошури, що розповідали про трагедію, фото з місця аварії, особисті нагороди, документи і речові експонати ліквідаторів катастрофи та потерпілих.

У 2006 р., до 20-ї річниці чорнобильської трагедії, у Харківському історичному музеї була організована виставка «Чорнобильські дзвони», де вперше була широко висвітлена роль харків’ян у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС. Тут були представлені матеріали із фондів музею – документи (листівки, дипломи, картки переселенців), фотографії та особисті речі ліквідаторів аварії – наших земляків.

На цій виставці були представлені фото харківських пожежників (ФтД-88, ФтД-556) - курсантів Харківського пожежно-технічного училища  та солдатів Харківського батальйону пожежної охорони, які, разом з колегами з інших областей відкачували важку воду, гасили вогонь в навколишніх просякнутих радіацією лісах, евакуювали з території атомної станції зруйновану вибухом техніку – машини, трактори.

Експонувався комплекс льотчика І. В. Рузайкіна, який з літака засипав верхню частину реактора шаром з піску, глини, бору, доломіту, вапняку, свинцю [2; с. 1] для зменшення радіоактивного виходу: лист подяки від командування військової частини за достойний внесок у справу ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (Д-28466),  індивідуальний дозиметр Д-2Р3 (Р-1757) та респіратор «пелюстка» для захисту органів дихання від радіаційного пилу (ТК-5042). Окреме місце займала почесна грамота за бездоганне виконання службового обов’язку в період ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС командира корабля АН-2 А. В. Іванова (Д-27697).

Ряд матеріалів виставки розповідав про посильну допомогу у боротьбі з атомом, яку надавали усі небайдужі: почесні грамоти за участь у роботах, пов’язаних з ліквідацією аварії на Чорнобильській АЕС, співробітників ХДУ (Д-28679, Д-28680).

Був представлений ряд матеріалів, що розповідали про масштабне переселення жителів 2 міст і 74 сіл [3; с. 60] на нові місця проживання у зв’язку з радіаційним забрудненням. Харківщина стала новою батьківщиною для сотень переселенців із зони екологічної катастрофи. Демонструвалися картки переселенців з Чорнобильської зони (Д-343, Д-344), заява С. М. Комаренка про надання житла в Харківській області (Д-342).

На виставці також експонувалися документи, які висвітлювали роль харківських підприємств у ліквідації наслідків аварії та наданні матеріальної допомоги потерпілим: дорожній лист вантажного авто для перевезення вантажу в м. Кагарлик Київської області для надання допомоги в ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС (НВФ-11235), рознарядка на поставку Чорнобильській АЕС обладнання Харківським заводом ПТО ім. Леніна (Д-28754), диплом Міжнародної асоціації «За допомогу родинам Чорнобиля», виданий підприємству «Кріас-1» (Д-1065), лист подяки директору заводу  «Радіодеталь» М. Ципкіну за оздоровлення дітей з Київської області (Д-1306).

Для того, щоб розкрити перед відвідувачами масштаби катастрофи та велич подвигу людей у боротьбі з її наслідками, демонструвалася книга «Чорнобиль. Книга пам’яті» (КБ-318), листівки “Хто, якщо не ми?”, «Місце подвигу – Чорнобиль» (Л-9185, Д-285), фотоальбом «Під полиновою зорею» з бібліотеки Харківського історичного музею.

У 2007 р. виставка ХІМ «Чорнобильські дзвони» була доповнена роботами фотохудожників Ю. Ворошилова та В. Оглобліна, які були на ЧАЕС невдовзі після катастрофи. Вони представили унікальні фотознімки з місця трагедії, наприклад, зображення четвертого реактора Чорнобильської АЕС після вибуху. Окрім фотоматеріалів демонструвалися також  документи, речові експонати з фондів ХІМ, зокрема, комплекс начальника Управління пожежної охорони, підполковника внутрішньої служби В. В. Єлізарова: фото (Фт-555, Фт-558), почесна грамота за участь у ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС, гасіння лісу (Д-28526), індивідуальний дозиметр (Р-6).

Навесні 2011 р. ми будемо вшановувати 25-ту річницю чорнобильської трагедії. Співробітники ХІМ планують провести ряд заходів, щоб показати різні аспекти діяльності наших земляків, спрямованої на усунення наслідків чорнобильської катастрофи, розкрити масштаби самопожертви ліквідаторів аварії. Планується створення пересувної виставки, яка буде містити комплекси харків’ян – пожежників, робітників, вчених, військовослужбовців, церковнослужителів, які приймали участь у ліквідації наслідків аварії та будували нове житло на Харківщині для переселенців із Зони відчуження. На виставці будуть також представлені фотографії сучасного вигляду міста Прип’яті та покинутих сіл у 30-кілометровій зоні, нові урядові документи щодо статусу чорнобильців, буде показане будівництво об’єкта «Укриття» над 4-м реактором Чорнобильської АЕС, допомога іноземних держав у ліквідації наслідків цього лиха.

 Крім того, тема Чорнобиля увійде у відповідний розділ повнопрофільної стаціонарної експозиції «Харківщина в період 1945-1991 рр.», яку планується створити у Харківському історичному музеї.