Харківський історичний музей

Харківський історичний музей приймає картки єПідтримка

Історія однієї фотографії. Травень 1945 року

9 травня 2021, 10:38


У Харківському історичному музеї імені М.Ф. Сумцова зберігається багато артефактів періоду Другої світової війни. Серед них є фотографії, які солдати й офіцери Червоної Армії робили на пам’ять про війну та перемоги на ній.

На одній з таких фото зображені офіцери 335-го стрілецького полку 58-ї гвардійської стрілецької дивізії 32-го стрілецького корпусу 1-го Українського фронту, а також хлопчик у військовій формі в Празі, яку 9 травня 1945 року звільнили від нацистів.

Військовослужбовці Червоної Армії вирішили зробити фото на фоні Національного театру в Празі.

Будівлю побудували в 1881 р. за проєктом архітектора Зітека в стилі неоренесансу, але невдовзі вона була знищена пожежею. Після пожежі театр у рекордно короткий термін реконструював учень Зітека Йозеф Шульц. В 1883 р. його знову відкритий.

Будівництво велося на народні пожертви. Будівля, і театр у ньому, нині існують в якості головного театру Чехії.

Цей знімок до Харківського історичного музею в 1971 р. передав Данило Степанович Безуглий (на фото другий ліворуч).Данило Безуглий народився у 1905 р. у селі Верхня Самара Близнюківського району Харківської області.

У 1938 р. був призваний на службу в Червону Армію. На фронті з 5 квітня 1942 р.: спочатку на Західному, потім — на 1-му Українському фронті. З жовтня 1942 р. проходив службу помічником начальника організаційно-планового відділу тилу 58-ї стрілецької дивізії зі збору трофейного і вітчизняного озброєння та металолому.

24 вересня 1943 р., як капітан інтендантської служби, нагороджений медаллю «За бойові заслуги» за гарну роботу зі збору металолому трофейного і вітчизняного озброєння.

З січня 1944 р. був призначений помічником командира з матеріального забезпечення 335-го стрілецького полку Червоної Армії. У липні 1944 р., як майор інтендантської служби, нагороджений орденом Червоної Зірки за організацію постачання боєприпасами та їжею підрозділів полку на передньому краї під вогнем супротивника.

В червні 1945 р. нагороджений орденом Вітчизняної війни 2 ст. за своєчасну організацію постачання боєприпасами підрозділів полку при форсуванні річок Одер і Нейсе. Брав участь у боях за взяття Берліна та Праги. У 1945 р. нагороджений медалями «За бойові заслуги», «За взяття Берліну», «За звільнення Праги» та «За перемогу над Німеччиною».

Цікаво склалась доля хлопчика, який зображений на фото. Його звали Сергій Іванович Лучінкін. Він народився у 1932 р. в селі Дмитрівка Смоленської області в Росії.

У 1943 р. Сергій втік з дому на фронт, воював у складі 335-го стрілецького полку 58-ї стрілецької дивізії. За час війни нагороджений медалями: «За відвагу», «За бойові заслуги», «За звільнення Праги».

У 1946 р. Лучінкін приїхав у Харків і поступив на навчання у ремісниче училище. Після закінчення училища працював слюсарем у Кривому Розі. У 1950-ті рр. проходив строкову службу в Радянській Армії. Після проходження служби знову проживав у Кривому Розі.

У 1984 р. переїхав у Керч, де й помер у 1985 р.

Саме в той рік у Радянському Союзі з великим розмахом святкували 40-річчя Перемоги над нацистською Німеччиною та 40-річчя звільнення Праги, у якому Сергій Іванович Лучінкін брав участь 13-річним хлопцем і був сфотографований разом з офіцерами полку вже у звільненому місті.

Тепер ця фотографія зберігається у Харківському історичному музеї імені М.Ф. Сумцова і є цінним нагадуванням про події травня 1945 р.

Богдан Івченко