Харківський історичний музей

Харківський історичний музей приймає картки єПідтримка

Історія одного експонату. Тобі Філпот

11 листопада 2021, 13:12


Предмети з величезної колекції Харківського історичного музею імені М.Ф. Сумцова захоплюють та дивують навіть самих музейників. Сьогодні в рубриці «Історія одного експонату» покажемо і розкажемо про чудовий приклад керамічного виробництва, декоративну посудину «Тобі».

Цей персонаж уперше з’явився в італійському віршованому оповіданні XVII ст., в якому розповідалося про немолодого п’яницю.

У 1761 р. англієць Френсіс Фауке частково скористався сюжетами італійського оригіналу і надрукував у своїй книзі «Оригінальні поеми та переклади» веселу пісню «Брунатний глечик». Цікаво, що після редакції головного героя адаптували під англійські реалії: 30-річний веселун почав пити ель та отримав ім’я Тобі Філпот.Публіка настільки вподобала цей образ, що його почали зображати на керамічних глечиках різних розмірів, кружках та пляшках. Пізніше, в ХІХ ст. утворилася ціла традиція робити посуд для алкоголю у вигляді різних людських фігур, часто навіть відомих особистостей. Такі вироби досі мають умовну назву «кружка Тобі».

Наш «Тобі» виготовлений на порцеляновому заводі Андрія Міклашевського (1839–1861 рр.), що знаходився в с. Волокитине колишньої Чернігівської губ. (нині — Сумська обл.), та є типовим зображенням цього персонажа.

Англійський джентльмен у кафтані та капелюсі (одяг XVIII ст.) в одній руці тримає глек з елем, а в іншій — люльку (втрачена).Юлія Стаднік