Харківський історичний музей

Харківський історичний музей приймає картки єПідтримка

Книги видавництва Гранат у бібліотеці музею

28 липня 2021, 12:41


У цьому році виповнюється 130 років з дня видання «Енциклопедического словаря Гранат» і 160 років з дня народження Олександра Наумовича Гранат. Під його керівництвом було організовано приватне видавництво «Братья А. и И. Гранат и Ко». Цей задум Олександр Гранат здійснив разом із своїм братом Ігнатієм.

Сьогодні розповідаємо, як з’явилось видавництво та які книги звідти представлені в бібліотеці Харківського історичного музею імені М.Ф. Сумцова.

Брати Гранат народилися в родині одеського купця-мецената. Олександр — 1 червня 1861 р. в Одесі, Ігнатій — 31 липня 1863 р. в Могильові.


Брати мали чудову освіту і були не лише видавцями, але й редакторами книг, які видавали. Вони зуміли витримати конкуренцію з популярною на той час енциклопедією Брокгауза і Єфрона. Видавництво братів Гранат проіснувало з 1891 по 1939 р.р.Цей словник мав сім видань. Перші шість видань словника вийшли у 8-9 томах (1891-1903 р.р.), а 7-ме видання (1910-1948 р.р.) повністю було перепрацьоване і вийшло в 58 томах. В бібліотеці Харківського історичного музею є саме це видання.У створенні словника братів Гранат приймали участь видатні діячі науки і культури: Лев Берг, Максим Ковалевський, Ілля Мечніков, Михайло Покровський, Євген Тарле, Климент Тімірязєв та інші. Постійним художником видавництва Гранат був академік живопису Леонід Осипович Пастернак, батько відомого поета Бориса Пастернака. За його малюнками виконана обкладинка гранатівського словника.У словнику багато статей соціально-політичного спрямування, в яких розкривається соціально-політичні терміни, наводяться біографічні дані про громадських та політичних діячів.

В бібліотеці музею є також інші книги братів Гранат: «История ХІХ века» під редакцією французьких істориків Ернеста Лавісса і Альфреда Рамбо. Ця монографія у восьми томах вийшла у Франції в 1893-1901 р.р., а у видавництві Гранат у 1905-1907 р.р.

Це найбільш повна та цікаво викладена загальна історія ХІХ столітття. Видання містить близько 100 художньо виконаних чорно-білих та кольорових знімків із портретів видатних діячів століття та з картин історичного змісту.В 1907-1911 рр. видавництво братів Гранат надрукувало ще одне унікальне багатотомне видання: «История России в ХІХ веке» в дев’яти томах. В ньому відображені всі сторінки життя країни: політика, наука, культура, мистецтво, економіка, реформи тощо.

Автори статей — відомі вчені, мистецтвознавці та громадські діячі. Видання доповнюють чудові літографовані малюнки та фотографії. Титульні сторінки та форзаци виготовлені відомим художником Леонідом Пастернаком.Текст: Антоніна Голеніщева